Terapia noastra prin joaca

Moderators: camel, moderators

Re: Terapia noastra prin joaca

Postby elena vasile » Fri May 25, 2018 9:26 pm

Salut! Pe baiatul meu a avut (are inca) o intoleranta la produsele lactate. Am crezut initial ca este doar lactoza - tot facea scaune diareice, pana cand in procesul de diagnosticare ne-am vazut cu un neurolog pediatru si in urma discutiei ne.a recomandat sa.l scot complet de pe lapte (de orice fel) si sa incep sa.i dau ulei de peste. I-am spus ca mi-ar fi greu pentru ca, atunci manca iaurt cu ovaz la orice ora si lapte dimineata si seara. Ulei de peste imi recomandase si psiholoaga de la gradinita dar de la farmacie nu mi.au dat pt ca era recomandat de la 3 ani, noi aveam 2 atunci. Dr psihiatru a insistat si asa am renuntat la lapte si am luat ulei de peste. Tin sa spun ca, dupa ce l.am scos de pe lapte parca s-a trezit, a devenit mai prezent, mai atent. Acuma trebuia sa.i dau calciu si unul lichid, ca el era prea mic pentru pastile. Culmea e ca dr pediatru al copilului mi.a zis ca nu trebuie suplimente de calciu daca renunt la lapte..in fine. Am ajuns sa.i dau Calciu lichid si multivitamine de la ChildLife si ulei de peste Nordic Naturals. Ti le recomand sincer. Eu i le dau de...2 ani deja. Uleiul de peste il poti lua si de la ChildLife. Ce vreau sa subliniez este ca Omega3 este fff important pt creier si e bine sa.i dai si baietelului tau - evident, tu decizi :).
Acum, fi-miu vad ca tolereaza mai bine lactatele ..de vreo 4-5 luni am inceput sa.i mai dau...i.am dat mai mult produse fara lactoza, dar inca mai face scaune moi daca exageram, dar, per total este mai bine. Probiotic ii dau daca are scaun moale. Am incercat si eu TMG de la Kirkman..nu prea i l-am dat constant, deci nu pot trage concluzii. I-l mai strecor din cand in cand, mai ia Vit.D. Bioray Shine ii dau cat de des pot.

Toate bune!
E
elena vasile

Re: Terapia noastra prin joaca (Elena)

Postby poly » Sun May 27, 2018 5:33 am

Salut Elena, al nostru nu mai bea nici un fel de lapte de cand i-am scos biberonul, cam de 4 ani. Testul de alergie la lapte pe care l-am facut la 1 an jumate a iesit bine. Sunt sigura ca in cazul nostru laptele sau produsele lactate nu au nici un rol in simptomele de autism. Inghetara mananca doar de anul trecut, iar budinca a inceput de anul asta. Din pacate calciul lichid de la ChilLife contine zahar si are doar 252mg de calciu, pt varsta de 5-8 ani trebuie 1000mg. Noi trebuie sa-i dam cam 750mg calciu ca restul ia din cereale, inghetata si budinca. Calciu ii mai dizolv si in cada cand face baie, calciu citrate pudra, la fel si potasiu citrte pudra si fosfor. Din pacate nu putem folosi nici o pastila, nu inghite nimic, de aceea avem totul in pudra sau picaturi/lichid ca sa le putem ascunde in suc sau budinca. Uleiul de peste cu toate ca e lichid il simte si refuza sucul sau budinca. Nu simte daca pun doar 1 ml din doza de 5 ml cat ar fi normal si e prea putin pt a avea efect. Singura sursa de omega 3 sunt taratele de in pe care le pun in biscuitii de soia si masajul cu ulei de in. Si acum am in frigider o sticla de la Nordic Naturals pe care nu reusesc sa o mai termin.
De curand am descoperit o crema cu calciu, o sa o comand cand ne intoarcem din vacanta. Vitamina D am gasit cu 1 drop 1000IU si mai are si calciul care i-l dau vreo 400IU. Aici stam bine. Cel mai tare ma ingrijoreaza calciul ca nu reusesc sa-i dau zilnic 750 mg, cu f mare greutate reusim un 500mg. De cand am introdus si TMG calciu ia si mai putin si am inceput sa pun mai des in cada. Pt rigiditate alimentara avem o sedinta saptamanal in pauza de masa la scoala cu un terapeut ocupatonal fara nici un rezultat. Lucram pe rigiditate alimentara de cand avea 3 ani fara nici un rezultat. Cat a fost la gradi a avut si zilnic terapie pt rigiditate alimentara cu un psiholog si un alt teraput ocpational pe perioada pranzului si tot nimic. Se mai intampla sa accepte ceva nou, cat a fost la gradi a acceptat o supa de morcovi cam trei saptmani dupa care nu a mai pus pe limba. Cand accepta ceva f rar o face doar pe o perioada scurta, dupa care revina iar la vechile obiceiuri. Tot din toamna ma bate gandul sa incercam si cu un teraput din sistemul privat pt rigiditate alimentara, ca ce am avut pana acum e de la stat. Noi avem probleme cu constipatia pt care din pacate avem un laxativ dat de pediatru, dar pe care incerc sa i-l dau cat de rar pot. De curand am inceput masaj pe burtica inainte de culcare cu ulei de ricin, fara efect pana acum. Iti multumesc pt sugestii si pt ca iti faci timp sa scrii.
poly

Previous

Return to MEMORIALUL DURERII...COPII AUTISTI SI FAMILIILE LOR