Ritalin

Moderators: camel, moderators

Postby Guest » Sat Jul 02, 2005 12:00 am

Informatii utile pe sire-ul www.raysahelian.com.
cristina
Guest

Postby Guest » Sat Jul 02, 2005 12:07 am

si despre ceaiuri etc www.nativeremedies.com
Guest

Postby Felicia » Wed Jul 06, 2005 10:44 am

Buna Cristina,

Scuze ca raspund cu intarziere. Am avut 2 saptamini foarte incarcate.
Am sa incerc sa caut ceaiurile de care mi-ai scris, desi Dorian nu se omoara cu bautul ceaiurilor. La neurolog nu am ajuns inca dar sper sa ajung in curand.
Cati ani are baietelul tau? Ai facut cumva ABA cu el?
Imi pare bine ca avanseaza si ca te consideri norocoasa.

Te pup si iti urez toate cele bune
Felicia
Felicia

Postby Guest » Fri Jul 08, 2005 9:57 am

Feli,salut.Thomas are 2 ani si 11 luni si grav a fost in dec-feb,cind era aproape leguma. Am facut ceva aba cu el in primele 2 luni concomitent cu tratamentul, dar nu mai e nevoie.De cind ii dau ceaiul de redbush(rooibos),nici o urma de hiperactivitate.Am tradus foarte multe si o sa le postez ,dar si eu cu timpul stau cam prost, construiesc acasa si stau intr-un santier continuu. Rezultatele pe care le-am obtinut sint remarcabile si am sperante ca intr-un an cel tirziu autismul va fi doar o amintire pentru mine.
Multi mi-au scris si au ramas dezamagiti ca tratamentul nu este recomandat de un medic anume. Adevarul este ca toate sint recomandate de medici care au avut si rezultate.De curind am trimis un email unei d-ne dr. specializata in apifitoterapie si i-am cerut parerea,iar dinsa mi-a recomandat sa-i iau un pisic sau un catel ,despre un tratament real,nimic.Stii cum e,cind nu esti real motivat si nu e copilul tau,nu te doare.
Eu sint multumita de evolutie si de realizarea mea,copilul e bine ,de ex invata singur din conversatiile care le aude,este normal,gindeste,vorbeste,se joaca.
Mi-ar place sa-l vezi.Cit despre ceai,poti sa-l pacalesti cumva sa bea si ,de asemenea pycnogenol sa-i dai,inlocuieste cu succes ritalinul ,50 mg /zi
impartit in doua reprize.
Si eu te pup.Sanatate multa,cristina
Guest

Postby anamari » Thu Apr 13, 2006 5:39 pm

noi luam Metadate cd, care e o forma de ritalin....
alex ia de la 10 ani, a ajuns la 30 mg si la scoala merge bine, acasa i se cam duce efectul...efectul secundar major e lipsa de pofta de mancare, dar il mai hranim cu forta-sau mananca dupa ce se duce efectul medicamentului asa ca la ultima vizita ni s-a spus ca dat fiind faptul ca a luat in greutate e ok. se mai plange ca-i"oboseste repede inima" in ultimul timp-asa ca avem trimitere la cardiolog...(desi modificarea ritmului cardiac poate fi si un efect al stresului)...

am mai intrerupt tratamentul in vacanta de vara/o luna/ nici un semn de withdrawl doar ca simptomatica add dinainte de tratament "revine la normal"...

eu iau de o luna, doar 10 mg si nu prea are nici un efect...am luat adderalXR inainte-derivat de la amfetamiana si functiona destul de bine doar ca avea un efect secundar cu care nu m-am putut impaca...rau de masina.

amandoua -adderal si metadate- sunt substante controlate, si pot da dependenta daca sunt folosite aiurea...mai ales adderal-ul la inceput imi creea o stare de euforie, care insa a trecut cu timpul si au ramas doar efectele benefice- imbunatatirea memoriei, cresterea nivelului de energie, reducerea distractibilitatii...si cel secundar :cry:
iar cand am renuntat la adderal nu am suferit nici un fel de "withdrawall", pur si simplu am redevenit eu cea dinainte cu problemele aferente...

cat despre medicatia de lunga durata, din nefericire sunt constienta ca poate duce la efecte secundare oricare ar fi medicamentul folosit...dar e un risc pe care mi-l asum.
anamari

Postby simona » Wed May 31, 2006 8:39 am

Dani, august 2003, tulburare de spectru autist
simona

va rog sa ma ajutati,fiti mai expliciti cu aceste ceaiuri!!!

Postby laurafulop » Mon Apr 23, 2012 1:39 pm

Anonymous wrote:Felicia,pentru hiperactivitate si lipsa concentrarii eu(dupa cautari asidui )
am gasit ca urmatoarele plante au efect sub forma de ceai sau capsule:
-Passiflora incarnata sau floarea pasiunii
- Melissa oficinalis
-Aspalatus linearis sau rooibos sau redbush
-Urtica urens,urzica mica
-Chamomille germanicus,musetel
-Sunatoare

Nu am gasit pina acum decit ultimele 4,dar am zis sa nu le amestec aiurea si atunci ii dau baietelului meu infuzie de Rooibos (torni apa clocotita peste ceai si lasi 10 min) .
Plantele de mai sus,impreuna cu o planta numita gotu cola fac parte dintr-un medicament sub forma de tinctura care in romania nu se gaseste
Dar,asta voiam sa-ti zic planta asta o gasesti pe internet daca dai un search ,nu-ti scriu amanunte dar nu are contraindicatii.
In romania se gaseste sub forma de plicuri de ceai ,la 38 mii cutia.
Poti incerca sa-i dai baiatului tau citeva cani/zi.
Fiul meu bea cam 1/2 kg ceai /zi.
Cam dupa 4-5 zile se vad efectele.
In rest,eu deja consider ca l-am scos pe gogu al meu din spectrul autist.
Efectele tratamentului sint stabile chiar daca nu ia nimic,invata singur sa vorbeasca ,se joaca,cred ca pot sa ma consider printre norocosi :P
Sper sa aud vesti bune de la tine.
Cristina
laurafulop

Previous

Return to MEDICAMENTE