Va rog frumos...ajutati-ma cu o parere

Moderators: camel, moderators

Va rog frumos...ajutati-ma cu o parere

Postby andrutzza » Mon Oct 16, 2017 1:00 pm

Salut!
Sunt mamica unui baietel de 1 an si 3 luni si ma preocupa foarte mult dezvoltarea lui. Din punct de vedere motor eu zic ca sta foarte bine: merge de la 11 luni, alearga, merge cu spatele, urca treptele alternand picioarele, se catara pe mobila. Este un copil vesel, zambeste mereu cand ne vede, rade cand ne jucam cucu-bau, ne cauta cand ne jucam pititea, ne da mereu jucarii cand suntem in preajma lui.
Ceea ce ma ingrijoreaza este ca nu vorbeste ( silabiseste mamamam sau dadada dar fara adresa), nu stie sa arate cu degetul ( arata cu toata mana), nu stie sa faca pa ( stie sa aplaude si face asta des cand e fericit si mai stie sa ridice mana pentru a bate palma) si are un fluturat al mainii cand e agitat (doar o manuta...niciodata nu le flutura pe amandoua o data). Raspunde la nume si ne imita cand ne strambam la el, dar se plictiseste repede. Stie sa treaca prin par pieptenele si duce telefonul aproape de ureche (nu are o coordonare foarte buna) si este fascinat de capace ( ii place la nebunie sa le infileteze)
Cel mai mult ma ingrijoreaza ca nu vorbeste si fluturatul manutei. Ar putea fi acestea semne de autism sau e inca devreme de apreciat si inca mai poate recupera singur? Stiu ca este micut si toate testele pentru autism se fac de la 1 an si 6 luni dar daca as stii de acum poate as putea sa-l ajut cumva eu acasa. Ma intereseaza daca ati mai cunoscut copii care sa aiba problemele lui si care sa recupereze singuri fara ajutor
andrutzza

Re: Va rog frumos...ajutati-ma cu o parere

Postby dora » Tue Oct 17, 2017 8:32 am

Au fost ceva probleme in timpul sarcinii ?
Nasterea normala ?
dora

Postby andrutzza » Tue Oct 17, 2017 12:07 pm

Nasterea a fost la termen, prin cezariana, la recomandarea medicului (mai aveam putin lichid amniotic). La nastere a avut 3740g, 54 cm si a primit nota 9
andrutzza

Postby dora » Mon Oct 23, 2017 7:27 am

Citeste cu atentie activitatile se stimulare, incearca-le si vezi ce-i face placere.
Nu te ingrijora, dar lucreaza!

Vei avea numai de castigat!
dora

Return to ACTIVITATI STIMULARE COPII FOARTE MICI