metafizica autista

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby dora » Thu Feb 02, 2006 8:17 am

Te-asteaptă atâtea păpădii,
Tu mergi cu fiul tău de mână
Te uiţi in ochii lui zglobii
Şi-ţi pleci genunchii în ţărână

Ce primăvară va veni!
De-o frumuseţe chiar nepământeană
Te-aşteaptă atâtea păpădii
Şi-o lacrimă strivită în geană.
dora

Postby adinac » Thu Feb 16, 2006 7:33 am

-Spune :rrrrr
-?
-Mai fata asta nu ne aude , sau nu vrea sa spuna ?
-spune rrrr

Ma gandeam in timp ce imi spuneau , cat de frumosi sunt ,stand acolo pe canapea si incercand sa ma invete ceva care lor li se parea atat de important.Era in jurul lor o lumina care batea usor in violet citeam in ochiilor o dragoste fara margini ba chiar ochii mamei mele mi se pareau ca ma imbratiseaza..Da aveam impresia ca sunt peste tot. Din cand in cand mai auzeam dar foarte departe de mine vocile lor.Spune rrr asa uite pui limba in cerul gurii si lasi aerul sa treaca ... erau doar sunete care se auzeau si care nu puteau intrerupe nemaipomenitul spectacol de lumini care se crease in jurul lor.Am inceput apoi sa simt o apasare in aer, ca un mic orificiu in inima si am vazut ochii mamei ingrijorati. Oof ! ce necajita este ... mi-am spus , si mi-am adus aminte de lumina violeta pe care o vazusem in jurul lor Cum sa fac ? Am alergat spre locul unde stiam ca voi gasi culorile , am luat o carte oarecare , nu avea importanta care era ... si am inceput sa "mazgalesc, repede, repede. Varful era prea subtire ca sa se astearna culoarea atat de repede , Apoi am auzit din nou undeva in spate . "Vezi a apucat-o iar !" Trebuia sa o lasi in pace ai fortat nota!
Desenul meu nu arata prea bine , nu semana nici pe departe cu ceea ce vazusem in momentele acelea , asa ca am renuntat . Pe una din paginile pe care tocmai le mazgalisem era desenata o fetita , e drept cu capul cam mare , dar mie imi placea asa , sub care scria ceva .Mi-am zis in mintea mea ca trebuie sa fie numele ei . "A stricat cartea !" Gata ce mai urmeaza ! Ce nume frumos !L-am colorat repede cu violet si pe acela . Cineva ma urcase in varful patului (exact acela care mereu mi se paruse prea inalt) . "HAi sa o lasam sa vedem ce face " am mai auzit apoi , o usa trantindu-se si nici un zgomot . Terminasem de colorat toata pagina . Disparuse mama in schimb . Voiam sa-i arat ce desenasem .sa vada si ea ce vazusem eu in jurul lor . Se auzea un suspin in spate. De ce mereu in spate? Mi-am adus aminte ce important era pentru ei sa spun rrrr, cate poezii imi spusesera cu sunetul asta , stiam ca nu reusesc sa-l spun . Daca tot nu mai era nimeni in jur merita sa fac o incercare . Am scos asa u fel de iiiiiii prelungit . Si am fos brusc intrerupta de un tipat . Vino repede a facut pe ea , iar scoate sunetele alea !!!! As fi vrut sa merg la toaleta acolo unde vazusem ca ma trimit mereu dar patul era mult prea inalt ca sa ma dau singura jos de pe el si apoi unde era toaleta ? mereu uitam. Apoi am simtit mirosul mamei . Uf ce usurare . Puteam sa-i arat ce facusem. Am smuls cartea de unde era si i-am lipit-o de fata, sa simta si ea racoarea culorii violet. Stiam ca imi zambeste desi pe obraji ii curgeau lacrimi mari . Ce calde sunt lacrimile oamenilor ! mi-am spus cand una dintre ele mi-a cazut pe mana . Ce gust o avea ?
Dumnezeu mi-a vorbit ! Atunci m-am nascut .
adinac

Previous

Return to DIVERSE