Ancora Salvarii

Moderators: camel, moderators

Ancora Salvarii

Postby dora » Thu Dec 04, 2008 3:34 pm

“ A N C O R A ”
cu program de recuperare pentru copii cu nevoi speciale.

Adresa centrului:

Str. Pantelimon nr. 10,

Bl. F5, sc.A, parter, ap. 3,

700 079 Iaşi

Tel. şi Fax : 0232 - 277.025

Activităţi desfaşurate cu copiii diagnosticaţi cu autism

Există trei forme de activităţi specifice destinate copiilor autişti pe care le realizăm în cadrul centrului nostru :

1. Constituirea unei grupe de copii cu autism in cadrul căreia se desfăşoară activităţi specifice în vederea atingerii urmatoarelor obiective :

- realizarea autonomiei la toaletă, la masă, la imbrăcat-dezbrăcat;

- dezvoltarea capacităţii de comunicare;

- dezvoltarea capacităţii de a utiliza şi respecta reguli sociale;

- imbogăţirea cunoştinţelor;

- dezvoltarea abilităţiilor la părinţii de a se implica în procesul de invăţare într-un mod specific pentru copilul cu autism;

- dezvoltarea capacităţii copiilor de a extinde aplicarea unei deprinderi invăţate in cât mai multe situaţii;

- dezvoltarea activităţii manuale;

- structurarea timpului şi a programului de viaţă;

- dezvoltarea mobilităţii;

- dezvoltarea capacităţii de a paricipa la activităţi de grup
In vederea atingerii acestor obiective se utilizează următoarele metode şi tehnici:

· metoda TEACCH (tehnici consancrate prin care se structurează timpul şi programul de viaţă copilului autist),

· metoda ABA (intervenţie terapeutică de factură comportamentală),

· pictograme,

· caiet de corespondenţă cu părinţi,

· Aplicatia metoda prezentata in cartea "Give me 5", de la Colette de Bruin - Olanda

· ore în care părinţii asistă la activităţile cu copii,

· logopedie,

· kinetoterapie,

· ludoterapie.

2. Consilierea parintilor copiilor cu autism. Parintii sunt invatati si indrumati pas cu pas în vederea dezvoltarii abilitatilor propriilor copii.

3. Pe moment avem un club în care se întâlnesc, de doua ori pe saptamâna, tineri cu autism cu vârste de 16 ani si peste. Momentan oferim aici activitati creative, jocuri, muzica etc. în vederea de a-i socializa, dupa posibilitatile lor, si a extinde deprinderile necesare pentru viata cotidiana.

http://www.ancorasalvarii.ro/
dora

Postby dora » Fri Jan 23, 2009 2:12 pm

Parintii Mariei Ghinea din Iasi

"Doamnă, a stat două ore la măsuţă”

"Cei de la Asistenţă Socială mi-au zis de o fundaţie care lucra cu copii autişti. Nu vreau să-i dau numele, că au făcut ce-au putut. Maria stătea acolo 3 ore pe zi.

A mers doi ani acolo şi regret enorm aceşti ani.

O întrebam pe doamna de acolo ce progrese a făcut Maria, ce au învăţat-o şi-mi spunea: «Doamnă, a stat două ore la măsuţă»”, povesteşte Claudia Ghinea.

"La "Star of Hope” mergea apoi o dată pe săptămănă. Psihologul de acolo încerca să o câştige de partea lui, Maria ţipa, voia să plece dar, după un timp, a început să-i placă. Acolo a învăţat să ofere, a exersat ceva pe limbaj, cu imagini.
De ABA am aflat încă de la început, dar a durat ceva până ne-am lămurit. Am făcut cursuri la Bucureşti, ne-am mobilizat, cu toate că nu aveam bani, locuiam cu fetiţa într-un cămin al Universităţii. Am avut şase fete angajate, după un timp au mai rămas trei. Un an a lucrat cu şase tutori. La început, s-au făcut unele lucruri după ureche şi am făcut multe greşeli, căci nu ne pricepeam cum trebuie. Dar fetiţa a făcut progrese”, adaugă mama.

http://www.jurnalul.ro/articole/137347/ ... handicap...
dora

Postby Zugoor » Fri Jan 23, 2009 2:48 pm

Tot pt.cei din zona, voi scrie putin si despre Star of Hope
Am ajuns acolo dupa ce ne apucasem de ABA. Eram curioasa despre tot ce se face in IASI pt. acesti copii ca sa pot alege ce e mai bun pt. Egu.
Fata de acolo a fost f de treaba,a zis sa lucram in continuare, orice dar sa nu ne oprim. A deschis dulapurile si mi-a aratat toate materialele si mi-a zis ce fac cu fiecare. Pe mine m-a ajutat mult asta, caci am avut idei de joaca si generalizari.
Ce imi place la ei este faptul ca iti spun ca ce fac ei acolo, o ora pe saptamana, nu e suficient si ca trebuie lucrat acasa, ca te sfatuiesc sa dai copilul la o gradinita de masa, ideal cu program scurt si apoi sa se lucreze acasa cu el intensiv.

Mai stiu cate ceva despre Ancora Salvarii,d e la fete pe care le-am avut la interviuri. Stiu ca lucreaza cate o fata cam cu 5 copii intr-o camera. Centrul e intr-un apartament, chiar pe langa noi. Copiii sunt mai marisori, si de 14 ani. Fac jocuri si terapie ocupationala, cred, am auzit ca si logopedie. Eu am auzit de bine de ei, dar poate stie mai multe cineva care a fost acolo.

Mai este si centrul de zi Sf Andrei. Acolo se face in special joaca cu copii, insa cred ca cei mai multi au afectiuni neuromotorii, si fac kinetoterapie.

Daca cineva stie si de alte centre, poate ar trebui sa scrie aici, in interesul parintilor ce vor veni.
Zugoor

Return to JUD IASI