medicatie alternativa in autism

Moderators: camel, moderators

Postby emil_c » Wed Aug 17, 2005 6:54 pm

Fericiţi cei fără de interdicţie de ciocolată...
Andrei – n. 12.06.2000
Autism usor, atipic (sau nu)
emil_c

Postby emil_c » Thu Nov 03, 2005 11:32 am

Pentru seba,

Noi am încercat (şi) produse Aloe Vera cu Andrei. A fost în timpul tratamentului homeopat, acum vreo 2 ani. Sincer - nu au mers si am fost sfatuiţi de doc. homeo. să nu-i mai dăm. Nu mai ştim exact ce am luat - printre altele şi ceva pe bază de Ginko, ceea ce l-a agitat foarte mult pe Andrei - se trezea pe la 3 am şi nu mai adormea până seara - şi era clar corelat cu Ginko, poate a fost chestie de dozaj. Am mai luat şi ceva pe bază de lăptişor de matcă - chiar îi plăcea lui Andrei.
Deci la noi nu a mers. Cu toate acestea, am încredere în astfel de produse - zic că poţi să încerci dacă nu-s prea multe pe rol şi nimeni nu-ţi zice nu.
Eu tocmai am ridicat suplimentele de la Atticia şi începem cura de reechilibrare a profilului metabolic (după AMT).

Nu-s din Bucureşti (din fericire/păcate), dacă aş fi m-aş duce sigur pe la Tri-San, cu toate că nu prea îl văd pe Andrei stând (nici măcar 3 minute) cu electrozi pe el.

Succes şi scuze că am postat aici, dar cred că ar fi bine să ţinem noi ordine pe site şi să postăm la subiect.

salutare
Andrei – n. 12.06.2000
emil_c

Postby seba8nst » Fri Nov 04, 2005 1:43 pm

la tri san am intrebat asta primavara, dupa ce aparuse un articol promotional in formula as, in care se dadea de inteles ca se pot rezolva si unele probleme ale sistemului nervos la copii, dar doctorul cu care am discutat mi-a spus cam brutal ca nu pot face nimic pentru autism. pentru ca am insistat si am vrut sa aflu daca macar investigatia initiala poate fi facuta, mi-a spus sa venim, si ca nu ar dura prea mult acea investigatie. inca nu am ajuns acolo, dar este pe lista pentru luna aceasta. avem o experienta din primavara cand domnisoara noastra a facut un mic show in timpul scintigrafiei, 30 de minute in care trebuia sa stea nemiscata, pentru ca somniferul nu isi facuse efectul si a inteles gresit intentiile bune ale celor din jur.
despre produsele cu aloe vera inca nu stiu ce sa cred. inclin sa cred ca sunt bune, pentru ca trebuie sa speram inca, dar si pentru ca sunt 100 % naturale. miraculoase nu stiu daca sunt... am decis insa sa incercam, daca se va putea, adica daca miruna va accepta sa le ia. se pare ca nu au ce rau sa faca ci numai bine, macar pentru starea generala a organismului. sunt insa destul de scumpe...
seba8nst

tratament homeopat

Postby evi » Thu Jan 26, 2006 8:53 am

este cineva care a incercat tratamentul cu alge(alge marine albastre) ?
Am fost ieri cu baietelul la un medic homeopat foarte apreciat in Constanta si mi-a recomandat sa incerc sa-mi procur acest tratament cu alge marine. Referitor la tratamentul prescris copilului (pe care la diagnosticat ca fiind hiperkinetic si nu cu elemente autiste) nu ne-a dat pentru inceput decit niste picaturi (ppentru linistire-10 pic la 10 zile) Sunt si mai confuza......Sa nu uit ,ne-a recomandat sa renuntam la rispolept ;de fapt eu nu vad nici o imbunatatire;noi am mers pe Stratera cam 4 luni si copilul meu nu a reactionat deloc bine ,facea crize de isterie. Cu rispolept copilul a avut o stare mult imbunatatita la inceputul inceputului ,practic atunci cind am intrat noi in aceasta nebuloasa a diagnosticelor,medicamentelor ..... ,dar in timp a redevenit agitat(nu ca la inceput ,dar...).
Evi, iulie 2001,elemente autiste
evi

Postby birmar » Thu Jan 26, 2006 6:53 pm

Evi:
Eu nu am nici o experienta personala cu algele (desi am facut multe tratamente biomedicale alternative), dar stiu de citeva familii care au folosit "chlorella" . E un tip de alga, si teoria este ca ajuta la chelarea mercurului . Am auzit ca a ajutat, dar stii si tu ca in afara de miracole e usor sa fii subiectiv la lucruri din astea.
Ceva de avut in vedere in cazul algelor, este potentialul de contaminare cu mercur (se stie de ex ca anumiti pesti au continut crescut de mercur din cauza poluarii industriale) , deci e bine de ales un produs care a fost testat pentru contaminanti.
Maria
birmar

Postby Ilaria » Thu Jan 26, 2006 7:02 pm

Ce medicatie naturista folosesti pentru baietelul tau? unde anume ati mers pentru prescrierea tratamentului? la ce medic?
Ilaria

Postby oana_r » Wed Mar 29, 2006 12:14 am

Va rog sa imi dati si mie un nume si o adresa a unui medic homeopat din Bucuresti.Baietelul meu are 4 ani si as vrea sa incep in paralel cu terapia comportamentala si un tratament homeopat.
Adresa mea de e-mail este: viftimie@yahoo.com
Multumesc anticipat!
oana_r

Postby Anyta » Wed May 10, 2006 3:41 pm

Buna,

as dori sa stiu daca cineva mai da copilului Omega3 ( untura de peste) si daca s-au constatat efecte pozitive.
eu am tot citit pe formul parintilor de aici cu copii autisti despre el, am gasit foarte greu in forma de sirop (Tudor nu ia pastile) si as incepe sa-i dau, dar nu stiu daca are efecte secundare si nici n-am cu cine sa ma consult.

mersi,

Ana
Tudor-Constantin,sase ani, TED ( autism lejer)
Anyta

Postby emil_c » Wed May 10, 2006 8:57 pm

Da - si noi am citit - si incercăm să-i dăm. Nici Andrei nu serveşte pastile de nici un fel. Cred că te referi la acel faimos Cod Liver Oil - Ulei de ficat de cod ( de peste). Noi am luat ceva made in iceland - aici se găseste cu aromă de fructe sau lămâie. E interesant că, deşi aroma de lămâie (de asta am luat) suprimă cu succes mirosul de peşte, şi în plus Andrei mănâncă peşte - deci teoretic nu ar trebui să-l deranjeze - tot nu-l ia ca medicament cu linguriţa. Noi îl dăm cu peşte.... Când merge, când nu... Sincer încă nu am observat nici un efect, dar nu i-am dat prea mult şi sistematic.

Nu văd ce i-ar putea dăuna, dacă se respectă doza - dar cu copiii noştri nu se stie niciodată - de exemplu în virtutea unei gândiri mecanice, ar putea deveni hiperactiv...

Oricum - noi nu am observat nici asta... şi îi mai dăm când putem...

Succes
Andrei – n. 12.06.2000
emil_c

Postby mmaria » Wed May 10, 2006 9:24 pm

si eu le dau copiilor meu cate o lingurita pe zi de ulei de peste, eye q cu aroma de lamaie (exista si cu aroma de vanilie). nu am constatat efecte adverse sau secundare, chiar cred ca pe fetita mea o ajuta prin cresterea atentiei si concentrarii.

nu stiu daca se gaseste in farmacii, se poate cumpara insa prin internet. eu l am cumparat din irlanda cam cu 10 euro doza de 200 ml.
mmaria

Postby emil_c » Wed May 10, 2006 9:37 pm

Da - între timp am putut să-l scot -
Aici cel puţin se găseşte în farmacii - bănuiesc că şi altundeva în ţară - e firma LYSI din Islanda (bănuiesc - codul din Islanda e la fel de bun în ficat ca cel din Norvegia). Este 230 000 ROL 240 ml.
Chiar are gust plăcut cel cu aromă de lămâie. Eu m-am cam fentat gustându-l - pe urmă m-am prins că defapt e pe lista neagră a lacto-ovo-vegetarianului.
Andrei – n. 12.06.2000
emil_c

Postby Anyta » Thu May 11, 2006 12:01 am

va multumesc pentru raspunsuri. aici l-am cumparat destul de scump 24$ pentru 115 ml. am sa-i dau sticla aceasta sa vedem daca sunt ceva schimbari, daca nu, ma opresc.

Ana
Tudor-Constantin,sase ani, TED ( autism lejer)
Anyta

DESPRE HOMEOPATE

Postby afanyt » Tue Aug 15, 2006 2:04 am

De cand fetita mea ia medicamente homeopate si-a inbunatatit comportamentul si a inceput sa vorbeasca are un an de tratament .Am renuntat la rispolept.acum are 4 ani si 8 luni.
afanyt

Postby Irina_g » Tue Sep 19, 2006 1:58 pm

afanyt ce medicamente homeopatice ia fetita ta?

Baiatul meu face tratament homepoatic de 4 luni si se simt mari imbunatatiri. Inca este pe rispolept. El ia: Baryta Carbonica ch30, Arnica ch30 si Equisetum Hiemale

multa sanatate!
irina[/b]
Irina_g

BUNA

Postby afanyt » Thu Sep 21, 2006 9:58 am

Buna Irina_g. Dr-ul la care mergem, ii prescrie in fiecare luna un altfel de medicament niciodata la fel ex(beladona,mercurius,iod,homeopatin...etc)nu i le-am pastrat pe cele care il le-am dat pana acum si o parte din ele am uitat cum se denumeau dar de acum le voi pastra pentru ca multi parinti mau intrebat . Tubuletul il aruncam dupa fiecare adminitrare sau eventual am sa imi notez.
afanyt

PreviousNext

Return to MEDICAMENTE