medicatie alternativa in autism

Moderators: camel, moderators

Postby Irina_g » Thu Sep 21, 2006 10:19 am

Buna afanyt. Multumesc de raspuns. In orice caz pana acum rezultatele sunt vizibile si la mine. Tot ce iti doresti tu cel mai mult ptr. baiatul tau!!
sanatate!!!!
Irina_g

iarta-ma!

Postby Irina_g » Thu Sep 21, 2006 10:21 am

Am vrut sa spun "tot ce iti doresti tu cel mai mult ptr. FETITA TA!
Irina_g

Postby bios » Tue Oct 03, 2006 11:00 pm

Milena wrote:Draga Flower,

mai ai rabdare o vreme, comportamentele descrise de tine, cum sunt si cele cu reactiile pe care vi le tot provoaca, tin de afectiunea lui, nu au legatura cu tratamentul homeopat, poate doar faptul ca au crescut in numar si intensitate. Dar, asa cum ai pus si tu bine in balanta, spui ca a facut mari progrese pe plan mental si experimenteaza. Ceea ce e foarte bine. De altfel, daca lumea pe care o stia el incepe sa se schimbe, in sensul ca intelege mai mult, ca face cunostinta cu fatete noi ale realitatii cu care era obisnuit, e normal sa fie mai agitat si, in consecinta, sa caute o cale de a se linisti (activitatile stereotipe, cuvintele pe care le tot repeta). Incearca sa le ignori o vreme, sa-l incurajezi sa progreseze si ajuta-l sa inteleaga contextele care il intereseaza. O sa vezi ca se va linisti.
Cand a inceput Mara sa raspunda cu Da si Nu la intrebari, sau cand a inceput sa foloseasca pronumele corect, au fost saptamani de cosmar, nu a dormit aproape deloc, iar peste zi era foarte agresiva si a recurs iar la multe comportamente tipice copiilor cu autism, situatii pe care noi le-am considerat rezolvate. Cand vorbitul la persoana I a devenit o obisnuinta si cand a reusit sa raspunda spontan la intrebari cu Da si Nu, abia apoi am rezolvat "regresele".

Mult succes,
Milena

Draga Milena,

Am si eu un baietel de 4 ani si 10 luni diagnosticat cu elemente autiste la 2,6 ani. Atunci avea aparent putine simptome, dar cu timpul au inceput sa apara manifestari stereotipe, o stare de agitatie continua si mai ales tipete. Din 31 august 2005 am inceput un tratament hoemeopat, iar in 14 august 2006 am ajuns pe miinile unui medic homeopat care stiu ca are cel putin un caz rezolvat cu succes in ce priveste tratarea copiilor care au aceasta dizabilitate. As vrea sa stiu daca tipetele apar si ca urmare a tratamentului homeopat si daca reprezinta si ele o forma de eliminare, care va fi apoi urmata de un progres. Alex e la o gradinita de masa in grupa mijlocie, dar din cauza tipetelor risca sa nu mai fie primit.

Astept un raspuns, te rog!
Cu multumiri,
Bios
bios

Postby bios » Tue Oct 03, 2006 11:16 pm

Milena wrote:Ca sa-i raspund lui iapetrei la intrebare, personal, nu cred ca vreun medicament sau remediu ar putea vindeca autismul...; dar noi am mers o vreme in paralel cu tratament homeopat si terapie comportamentala, cu rezultate bune (rezolvarea aproape totala a tulburarilor de somn, o mai buna atentie, cresterea capacitatii si a timpului de concentrare, reducerea hiperactivitatii si a stereotipiilor). Observam in continuare progrese, chiar daca in momentul de fata, de fapt in ultimele 6 luni, Mara nu mai urmeaza nici un fel de tratament.
Si ii dadeam ciocolata :) din cand in cand, nu aveam interdictie din fericire.

Draga Milena,
Ce fel de terapie comportamentala facea Mara si mai ales unde? Stii pe cineva dispus sa ma ajute in probelma asta?

Cu multumiri,
Bios
bios

Postby Milena » Wed Oct 04, 2006 6:06 am

Draga Bios,

Cu Mara s-a lucrat intensiv de cand era foarte mica. De la 2 ani si 4 luni, timp de 4 ani si inca putin, a urmat un fel de terapie prin joc la Centrul Expert, aici in Cluj, dar se aplicau foarte multe principii din terapiile comportamentale. Norocul nostru a fost ca nu am dat peste oameni rigizi si care s-au adaptat imediat la problemele lui Marut, combinand diverse tehnici de captare a atentiei cu jocul si abilitatile ei reale.
Mara - aprilie 2000; diagnostic: autism infantil; alte observatii: prematur gradul III
Milena

Postby bios » Wed Oct 04, 2006 3:48 pm

Milena wrote:Draga Bios,

Cu Mara s-a lucrat intensiv de cand era foarte mica. De la 2 ani si 4 luni, timp de 4 ani si inca putin, a urmat un fel de terapie prin joc la Centrul Expert, aici in Cluj, dar se aplicau foarte multe principii din terapiile comportamentale. Norocul nostru a fost ca nu am dat peste oameni rigizi si care s-au adaptat imediat la problemele lui Marut, combinand diverse tehnici de captare a atentiei cu jocul si abilitatile ei reale.

Draga Milena,
Iti multumesc pentru raspuns. Stii cumva cum as putea ajunge si eu cu Alex acolo? Mi-ai putea spune unde e localizat in Cluj, ce program are si mai ales care sunt costurile? Citi terapeuti lucrau cu Mara?
Si eu sunt tot profesoara si iti dai seama ce sentimente am cind vad si predau unei multimi de copii fara probleme...

Cu multumiri
bios

Postby Milena » Thu Oct 05, 2006 7:14 am

Draga bios, Centrul Expert e pe Str. Pastorului nr. 11, Tel. 0264/520.595. Tu vei decide daca e cea mai buna varianta pentru Alex, tinand cont de distanta si de faptul ca 10 ore la centru ar echivala cu 4 ore/ zi cu un tutore, 5 zile pe saptamana, timp de 4 saptamani... Cu mara au lucrat la inceput doua fete, alternativ, intr-o zi anca, urmatoarea adina, dar dupa aprox. un an, adina s-a mutat la bucuresti. Incearca sa ne povestesti mai multe despre alex, poate reusim sa te ajutam mai mult.
Mara - aprilie 2000; diagnostic: autism infantil; alte observatii: prematur gradul III
Milena

Previous

Return to MEDICAMENTE