risatarun si tonotil

Moderators: camel, moderators

risatarun si tonotil

Postby nico » Sat Oct 07, 2006 7:59 pm

Are cineva prospectul de la risatarun sau tonotil?Ma intereseaza mai mult compozitia si administrarea.
nico

Re: risatarun si tonotil

Postby bios » Mon Oct 09, 2006 8:17 pm

nico wrote:Are cineva prospectul de la risatarun sau tonotil?Ma intereseaza mai mult compozitia si administrarea.

Tonotilul este un amestec de aminioacizi esentiali. Nu am prospectul, dar miine pot face rost si va voi scrie atit compozitia cit si modul de administrare.

Bios
bios

Re: risatarun si tonotil

Postby bios » Sat Oct 14, 2006 1:27 pm

nico wrote:Are cineva prospectul de la risatarun sau tonotil?Ma intereseaza mai mult compozitia si administrarea.

Tonotilul se administreaza in serii de cite 10 fiole pe luna, o fiola in fiecare zi. Sunt fiole buvabile!
Se face o pauza de 20 zile si luna viitoare se mai iau 10 si tot asa timp de 3 luni. Apoi se face o pauza de 3 luni si se reia cura. Tot de 3 luni.
bios

Postby nico » Sun Oct 15, 2006 8:36 pm

Bios,multumesc ptr raspuns.Doctorita mi-a spus ca risatarunul este varianta tonotilului,dar contine mai multe vitamine,de aceea vroiam sa stiu mai exact ce contine si in ce cantitati.
nico

Postby iuli » Thu Aug 23, 2007 1:15 pm

Risatarun se procura din Germania si nu se poate face o comparatie intre cele doua.
Risatarun nu are efecte adverse, dar nu se administreaza in caz de epilepsie.
Se administreaza la copii peste 20 kg 1-2 fiole pe zi.
Fetita mea are 7 ani si ni sa recomamdat 2 fiole de 20ml zilnic timp de 1 an.
O cutie costa 30 eur si are 30 de fiole. E scump dar merita. Am facut tratament si cu Tonotil dar cum ziceam nu se compara.
iuli

tonotil si ristaurum

Postby bi » Fri Aug 24, 2007 7:44 pm

Buna,
ma intereseaza si pe mine diferenata intre tnotil si ristaurum.
eu i-am dat acum cateva luni lui Emi tontil, cele 10 fiole, si 3 zile apoi nu a putut manca, dormi, bea doar apa si ii batea inima f tare.
Acum i-am dat iarasi 5 fiole, insa cate jumatate de fioala la 2 zile, am zis sa incerc asa.
Desi nu e agitat ca prima oara insa e clar ca si acum il da un pic peste cap.
Totusi am incercat pt ca am auzit ca e f bun pt memorie si oboseala psihica.
Lamuriti-am si pe mine daca e asa cum am intels si ristaurum ce efecte adverse nu are si la ce ajuta concret.

As mai vrea sa imi spuneti exact care e procedeul de obtinere al lui pt ca eu am prieteni in Germania, dar sa stiu cum trebuie procedat.
Multumesc!
bi

Risatarum NU este Tonotil

Postby Otilia Secara » Tue Sep 25, 2007 12:52 am

RISATARUM = dimetil - amino - etanol
Echivalent: Acumen, Atrol, Bimanol, Cervoxan, Deaner, Diforene, Dimethaen, dimethylaminoethanol, Elevan, Pabenol, Paxanol, Risatarun,Tonibral, Varesal.
Unele suplimente de dieta contin DMAE; forma specificata: DMAE bitartrate.
DMAE tartrat administrat per os (Risatarum) produce stimulare mintala usoara. La doze de 20 mg/ zi se observa crestere treptata a tonuslui muscular, intensificarea / aparitia crizelor convulsive la indivizii susceptibili, contractii musculare spontane. Doze mari produc insomnie, dureri de cap surde, tensiune musculara (gat, umeri, picioare). La persoane cu tulburare bipolara (maniaco-depresiva) accentueaza severitatea depresiei.
A fost testat pentru terapia diverselor boli asociate deficitului de acetilcolina. NU se inregistreaza ameliorari in: diskinezia tardiva, Alzheimer, disfunctii cognitive. Undele studii indica o sporire a capacitatii de concentrare.
Este contraindicat in sarcina, alaptare, tratamentul persoanelor cu simptomatologie psihotica si convulsii.
Efecte adverse numeroase: cardiovasculare, neurologice, de tip cholinergic (secretii nazale, orale, dispnee, insuficienta respiratorie). Deprima sistemul imunitar.
TONOTIL = aminoacizi esentiali + vitamina B12.
fosfotreonina 20 mg, l-glutamine 75 mg, hidroxocobalamina 500 mcg; (în fiola sub forma de solutie): l-fosfoserina 60 mg, l-arginina HCl 150 mg, sorbitol pulbere 4,5 g.
- regleaza metabolismul celular, actiune detoxifianta - previne acumularea de amoniac în celula nervoasa.
- are actiune regenerativa - anabolizant proteic, catabolizant lipidic, creste sinteza acidului nicotinic si de Acetilcolina, GABA si de Serotonina.
- regleaza balanta potasiului în organism
- retine sodiul în organism.
Permite cresterea in conditiile unei diete deficitare calitativ. Creste rezistenta musculara la efort, creste secretia bilei, creste viteza tranzitului intestinal.
Este considerat un supliment alimentar. Nu se precizeaza efecte adverse cunoscute.
Otilia Secara

tnotil

Postby bi » Thu Sep 27, 2007 12:07 pm

Multumesc.
Imi puteti spune din experienta dvs, cum imi pot da seama daca tonotilul il ajuta sau nu pe Emi, daca e bine sa ii dau sau nu?
Bianca
bi

Postby Otilia Secara » Sat Sep 29, 2007 5:18 pm

Nu am experienta semnificativa cu cele doua substante; in general, cand apar efecte adverse - de tipul celor pe care le-ati descris (intensificarea starilor de agitatie, auto-agresivitate, insomnie, convulsii) - intrerup tratamentul.
Foarte putine dintre substantele nootrope NU au aceste efecte adverse.
Conditia sine qua non a vreunui efect benefic este de a asocia medicatiei nootrope un program intensiv de invatare.

Risatarum se elibereaza in Germania pe reteta simpla, cu parafa si codul medicului curant (roman).
Producerea de Risatarum a fost insa intrerupta in multe tari.
Avand in vedere efectul sau imunosupresor, ar exista o si o explicatie fiziologica suplimentara a efectului benefic in tulburarile de spectru autist.
Otilia Secara

Postby bi » Sun Sep 30, 2007 8:34 pm

Multumesc pt raspuns.
I-am mai dat inca o data, 5 fiole, in 10 zile.
Spre final s-a agita un pic, insa de data asta l-a tolerat mult mai bine.
Inca nu imi dau seama de vreun efect pozitiv, insa sper sa il ajute.
Cu respect, Bianca
bi

risatarum

Postby CEAS » Mon Jan 21, 2008 7:19 pm

am si eu o intrebare.... cine a administrat risatarum copilului sau??? ce rezultate ai observat ,se merita?? va rog sa raspunde=ti cei care stiu!!!
CEAS

Return to MEDICAMENTE