Nici FLUOXETINA, nici RISATARUN

Moderators: camel, moderators

Nici FLUOXETINA, nici RISATARUN

Postby Mama Ana » Mon Feb 23, 2009 1:18 pm

Buna ziua,

N-am mai apucat sa postez de mult pe forum, in goana după proiecte pentru Asociaţie, însă acum simt că e nevoie să încep să demonstrez ceea în urmă cu doi ani, când Edi a fost diagnosticat cu autism şi cât pe ce să fie îndopat cu medicamente doar intuiam, fără a putea demonstra. Voi vorbi despre unele din medicamentele recomandate călduros pentru reducerea comportamentelor stereotipe sau agitaţiei sau why not, pentru reducerea deficitului atenţional şi toate alte efecte miraculoase pe care ni le vând companiile de medicamente. Am să încep cu fluoxetina, administrata în ultimii ani în SUA şi despre care studii mici spuneau că ar fi eficientă. Ei bine, primul studiu controlat, dublu orb, coordonat de Autism Speaks demonstrează că e la fel de eficientă în TSA ca şi pastilele placebo administrate subiecţilor. Postez direct articolul. Deşi e în engleză, cei interesaţi vor înţelege despre ce e vorba. Aşadar: http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 135122.htm

Autism: Fluoxetine Not Effective In Reducing Repetitive Behaviors, Study Shows

ScienceDaily (Feb. 19, 2009) — Autism Speaks has announced initial results reported for the first industry-sponsored trial of the Autism Clinical Trials Network (ACTN), the Study of Fluoxetine in Autism (SOFIA). These results showed that fluoxetine was not effective for reducing repetitive behaviors in children and adolescents with Autistic Disorder as compared to placebo (non-medicinal sugar pill). The study was carried out in collaboration with study sponsor, Neuropharm Group Plc., a specialty pharmaceutical company focused on neurodevelopmental disorders.

The study evaluated the efficacy and safety of Neuropharm's new low-dose form of fluoxetine, known as NPL-2008, which is designed specifically for the treatment of Autistic Disorders in children and adolescents. NPL-2008 uses the Zydis® melt-in-the-mouth formula, intended to be an easier form of the medication for children. The study showed that repetitive behaviors were reduced when children were given either NPL-2008 or a placebo, but no differences between groups were found in terms of the level of reduction of repetitive behaviors. Thus, it was concluded that NPL-2008 was not more efficacious than the placebo. The new formulation was generally well tolerated by patients and no serious adverse events were reported.

Geraldine Dawson, Ph.D., Autism Speaks' Chief Science Officer remarked, “The development of effective drugs that are easily taken by individuals with autism is an important goal. While it is disappointing that NPL-2008 was not found to be effective for reducing repetitive behaviors, this study does highlight the importance of high quality, rigorously controlled clinical trials. Studies like this help build the evidence-base and offer parents guidance in making more informed decisions about their child's clinical care.”

The Autism Speaks ACTN was launched in 2005 to address the need for more thoroughly tested biological treatments for autism. The ACTN provides a platform to rigorously test the safety and efficacy of existing compounds, most of which do not have specific indications or specific dosing instructions for their use in autism. These treatments are prescribed by medical practitioners for “off-label” use.

Fluoxetine is one of the most widely prescribed central nervous system (CNS) drugs for disorders such as anxiety, depression, and obsessive-compulsive disorder. It has been prescribed “off-label” by physicians to alleviate repetitive behavioral symptoms in autism. Smaller studies in children and adults showed promising results, but there had not been a large scale study of this type to systematically confirm the efficacy of the drug for reducing these behaviors in autism. Currently, there is only one treatment with a specific FDA-approved indication for autism, but it does not target the core symptoms of autism.

The SOFIA study is the largest trial ever conducted in patients with Autistic Disorder. The study was carried out across 19 ACTN medical centers and clinical sites throughout the US. A total of 158 patients between the ages of 5 and 17 were enrolled into the SOFIA study in which patients received either NPL-2008 or placebo during a 14 week treatment period. The full analysis of the primary and secondary data from the study is ongoing.

Peter Bell, Executive Vice President for Programs and Services commented, “Finding safe and effective medications that treat the core symptoms of autism is one of the greatest challenges facing our community. One of our primary goals at Autism Speaks is to help identify effective treatments that lead to improved quality of life for all those affected by autism.”

Robert Mansfield, Neuropharm's CEO, stated “These initial results are both unexpected and disappointing, and we await the results of the full analysis which is currently ongoing. We would like to thank Autism Speaks' Autism Clinical Trials Network who facilitated the timely completion of this study and to thank the teams at the sites involved in SOFIA.”

Urmează Risatarunul, a cărui administrare cu o frecvenţă ce tinde să devină maniacală şi să înnebunească părinţii care aşteaptă efecte miraculoase. Nici pentru acest medicament nu există un studiu controlat care să îi dovedească eficienţa în TSA. Cu toate astea, psihiatrii infantili (n-am zis rău, cred) din RO îl recomandă zeloşi, bazându-se probabil pe propriile observaţii clinice despre care au învăţat, sunt sigură, la şcoală, sau ar fi trebuit să înveţe că n-au nici o valoare ştiinţifică. Risatarunul se găseşte pare-mi-se doar în Germania şi e deci şi destul de greu de procurat. Dar hai să vedem ce ştie lumea ştiinţifică despre acest aşa zis tonic cerebral.

Risatarun-ul e teoretic un supliment (contine Dimethylaminoethanol), nu e practic considerat un medicament. Oricum, se pare ca creste nivelul de acetilcolina la nivel central. Astfel, se pare ca ar mai diminua hiperactivitatea. De aceea a fost prima data utilizat la copii cu ADHD, unde exista ceva evidente cum ca ar scadea nivelul de hiperactivitate si ar creste putin capacitatea de concentrare (dar nu toate studiile pe ADHD au fost confirmate ulterior...)
Nu exista la ora actuala dovezi cum ca ar fi util in autism. Pe PubMed, care e baza de date oficiale cu articole medicale, exista un singur articol despre DMAE (deanol sau Risatarun) si autism....e din 1988!!!!, dar este un studiu care se bazeaza pe ce spun parintii si asta e foarte subiectiv. Studiile valide sunt cele in care nici parintele, nici copilul si nici medicul nu stie ce ia copilul..medicament sau placebo...toate celelalte studii induc erori subiective. Deci, acest studiu nu poate fi considerat evidenta!
Oricum, e probabil sa functioneze in anumite cazuri.
E mai degraba un tratament simptomatic, dar neavand studii clare, despre eficacitate, siguranta!, etc, nu stim ce si cum. Poate in viitor se vor face studii....dar mi se pare o prostie sa se inceapa sa fie recomandat pe scara larga, fara studii clare!
Vedeti si linkul acesta: http://healthlibrary.epnet.com/GetConte ... kiid=21390

Acum, trebuie să vă mai spun că decizia aparţine fiecărui părinte, însă eu cunosc copii, azi adolescenţi, ale căror creieraşe au fost făcute piftie de administrarea vreme de ani de zile a diferitelor medicamente la modă întru-un an sau altul. Şi mai ştiu despre cum o companie de medicamente ar face orice să vândă aguridă pe post de miere. Atenţie aşadar. De multe ori medicii recomandă medicamente copiilor cu TSA doar pentru ca părinţii să nu plece cu mâna goală de la doctor, sădind astfel iluzia că în urma administrării medicamentului X sau Y copilul se va "vindeca". Nimic mai neadevărat. Admit că aş putea fi puţin subiectivă pentru că eu însămi m-am încăpăţânat să nu îi dau lui Edi nici unul din medicamentele recomandate de clinicieni pentru că nu mi-au putut demonstra că efectele benefice le depăşesc pe cele secundare. Am preferat terapia şi rezultatele sunt mai mult decât spectaculoase. Cam atât am ţinut să vă spun,

Ana Dragu

Asociaţia Autism Europa Bistriţa
Centrul Micul Prinţ
Mama Ana

Postby rodicac » Wed Feb 25, 2009 9:39 pm

Deacord cu tine din propie experienta terapia este pe primul loc eu nam stiut ca Raul are note autiste pina acum 3 luni desi acum are aproape 9 ani daca nu ma ocupam eu de el si asteptam ca medicatia sa faca vreo minune cred ca asteptam mult si bine am fost dusa cu presu timp de 5 ani de toti medici asa ca eu una nu prea mai am incredere in medici nostri insa voi incerca si eu un tratament nou in care este inclus si risatarunu desi am mari retineri dar am zis sa mai incerc si alt ceva sa vedem ce va fi :lol:
rodicac

risatarun

Postby Mama Ana » Wed Feb 25, 2009 10:07 pm

Fireste, decizia iti apartine. Iti doresc sa ai rezultate. Insa nu sunt studii valide care sa ii dovedeasca eficacitatea, si imi mentin parerea. Sper sa nu aiba efecte secundare despre care cei care il recomanda, sustin ca nu exista, concluzie la care au ajuns ochiometric probabil, din ce a zis un parinte sau altul. Insa copiii sunt foarte diferiti si reactiile la fel. Inca odata, succes!
Mama Ana

Return to MEDICAMENTE