medicatie????

Moderators: camel, moderators

Postby adi » Fri Jun 23, 2006 9:12 am

Salut Vulturul - ce poti sa-mi spui despre tratamentul homeopat, a avut efect? Eu fac tot un tratament homeopat cu fetita de aproximativ 1 an, dar ia cate un remediu timp de aproximativ 4 luni si e destul de mult de asteptat.
Daca baietelul merge la scoala normala step by step mai trebuie sa faci ABA? Scopul pentru care fac eu ABA este ca fetita mea sa ajunga la o scoala normala.
Succes la scoala si multa sanatate.
adi

tratametul homeopat

Postby vulturul » Fri Jun 23, 2006 10:45 am

Salut Adi,

Asupra copilului meu a avut efect in sensul ca l-a mai temperat putin si nu mai este alergic; o comparatie clara nu-ti pot face pentru ca l-am trecut de la 5 ani si ceva si intr-adevar rezultatele se vad f.greu si copilul meu a deschis cat de cat ochii, comunica intr-un fel sau altul, este verbal cat de cat; observ ca tu te duci la cineva care foloseste tratamentele clasice ( ii da un remediu pentru cateva luni); pentru copilul meu d-na a prescris mai multe remedii pentru o perioada de doua luni sa zicem si apoi altele pentru perioada urmatoare sau unele dinainte cu unele adaugate pana s-a hotarat asupra unor remedii pe care le-a folosit aproape constant; nu stiu daca e cea mai buna solutie; am citit cate ceva despre homeopatie si inclin sa cred ca tratamentul clasic este cel bun ( sa i se dea un singur remediu pentru o perioada mai indelungata); sunt doua tipuri de tratamente homeopate, in genere: uniciste si pluraliste; si aici ca si in medicina alopata exista divergente intre doctori, divergente care, din pacate, pe noi parintii ne afecteaza in sensul ca ne pierdem increderea; cu ajutorul lui Dumnezeu poate gasim cea mai buna metoda pentru copilul nostru; tin sa-ti spun ca atat in tratamentele alopate cat si in cele homeopate remediile pot fi supresive; e bine sa stai de vorba cu terapeutul despre elemetul activ al remediului sau sa cauti pe internet mai multe infomatii; cauta si alte terapii: prin muzica, sau helioterapie sau altele;

Intr-o scoala normala este cel mai bine sa intre, sau chiar step by step sau Waldorf; despre terapia ABA, din cate am citit si auzit, este bine s-o incepi cat mai curand posibil, in special pentru eliminarea stereotipiilor (acolo unde este cazul) sau pentru dezvoltarea limbajului (acolo unde este cazul)

Baiatul meu este ca argintul viu (cand este in casa este ca un leu in cusca- stii tu cum se plimba leii in cusca cand sunt agitati); are neapatat nevoie de un program de terapie comportamentala pentru a mai continua sa mearga la aceeasi scoala; si de o curte mare, ca la tara undeva;

Toate cele bune
vulturul

Postby adi » Fri Jun 23, 2006 9:37 pm

Ca medicatie eu nu vad alta solutie in acest moment in afara de homeopatie; si eu am fost prima oara la doctor si ia dat Andreei rispolept spunind ca nu e un tratament ci doar asa ca sa o calmeze. I-am dat doar 3 saptamani cite 1/8 sau 1/4 pastila dimineata si la prinz si se linistise - dar se lnistise prea mult incat parca dormea pe ea, nu se mai suia pe topogane sau in leagane - era inexpresiva - si atunci am renuntat. Nu stiu acum si cat efect are homeopatia, dar in lipsa de altceva nu am voie sa renunt si nici nu-mi place sa alerg din tratament in tratament fara sa le finalizez asa ca mai am rabdare. Si eu cu Andreea nu am probleme cu parcul, merge pe bicicleta si pe role, vorbeste cat de cat in propozitii insa problema care ma supara cel mai mult este ca se pierde din cand in cand si parca ramane blocata si trebuie sa tragi de ea sau sa o zgaltii pana sa-ti raspunda la intrebare si asta mai ales cand este obosita sau cateodata imediat ce se trezeste dimineata. Si mai am o problema mare in relatia cu copiii - ea se duce la ei in ultima vreme, fuge dupa ei se joaca cu mingea sau cu papusile lor dar daca ei incep discutii cu ea, se descumpaneste si renunta pentru ca nu poate inca sa poarte o conversatie, poate sa raspunda doar la unele intrebari.
adi

Postby Felicia » Wed Jun 28, 2006 9:38 am

Buna vulturul si Adi,

Baiatul meu ia de la varsta de 5 ani Ritalin si pot spune ca a progresat enorm. Era ca un leu in cusca si alerga dintr-o parte in alta insa acum e mult mai linistit si Ritalinul il ajuta sa se concentreze la scoala.
Pe vremea noastra nu era ABA (el are acum 11 ani si a fost diagnosticai in urma cu 8 ani) asa ca nu prea am lucrat cu el cu terapie comportamentala.
Insa noi locuim in Israel si nu prea stiu cum este situatia in Romania.
Se prescrie acolo Ritalin de catre doctroin neurologi?

Toate bune
Felicia
Felicia

rispolept/ritalin

Postby vulturul » Thu Jun 29, 2006 8:37 am

Buna ziua oameni buni,

Am gasit undeva pe internet ca Rispoleptul (risperidalul) se prescrie pentru cei peste 18 ani (si numai peste), am citit prospectul: se prescrie pentru cei peste 15 ani (si numai peste) ori la noi in tara....; de aceea am si renuntat la rispolept; cat despre Ritalin am auzit ca s-a folosit mult in State; in Romania nu prea; si am inteles ca creeaza dependenta - despre asta nu pot vorbi decat cei care au experienta -.

N-am sa inteleg niciodata doctorii care au informatii despre cum se prescriu anumite medicamente si totusi le folosesc si in situatii contraindicate - si aici ma refer la varsta (lasa ca-i dam o doza mica si n-are efecte secundare)- si pe medicament e scris clar peste o anumita varsta.

Cunoasterea inseamna putere,

Toate cele bune
vulturul

Postby vali » Thu Jun 29, 2006 9:37 am

Rispoleptul poate modifica traseul EEG?
Anul trecut am fost internata cu baietelul de 3 ani la Sp. Obregia din Bucuresti si a luat 3 zile Rispolept. Nu s-a simtit bine deloc, avea ameteli si nu am vazut o imbunatatire d.p.d.v. cognitiv. Dupa efectuarea EEG-ului(fara adormirea copilului, cu plansete, tipete) mi sa spus ca mai are o problema, "epilepsie" caci nu ia iesit tocmai bine diagrama. Copilul nu a avut niciodata convulsii, doarme linistit, are memorie buna si nu am observat o regresie pana acum. A fost intrerupt brusc in spital tratamentul cu Rispolept si sa inceput cu Convulex, care ia facut si mai rau(agitatie, constipatie, etc.). De atunci nu -i mai dau nimic, caci am citit pe Internet ca daca se administreza copilului anticonvulsive fara a avea convulsii poate crea dependenta si dupa intreruperea tratamentului poate intradevar sa faca convulsii.
vali

Postby adi » Thu Jun 29, 2006 4:23 pm

Merci mult Felicia dar deocamdata Andreea nu are decat 4 ani si nu vreau sa-i dau inca Ritalin; m-am gandit sa incerc spre 6 ani mai ales ca este un tratament de durata; deocamdata vreau sa o las sa creasca fara medicamente. Vulturul si eu am oprit Rispoleptul dupa 3 saptamani mai ales ca citisem prospectul cu 15 ani si am inceput sa am dubii. Am citit recent mai multe recenzii despre diverse medicamente si rezultate prea bune nu au fost, fiecare medicament a fost interzis pe rind dupa un start favorabil datorita efectelor secundare care apar in timp; cred ca asa o sa se intimple si cu rispoleptul. La ritalin e alta treaba pentru ca nu este un medicament din clasa rispoleptului si se da de foarte mult timp fara efecte secundare mari.
adi

Postby Felicia » Sun Jul 02, 2006 7:40 am

Vulturul,

Baiatul meu ia Ritalin de la varsta de 5 ani si nu este dependent de el. In perioadele de vacanta ii chiar reduc doza si citeodata nu ii dau deloc.
Si efectele secundare sunt foarte mici: lipsa poftei de mancare dar care cu trece in cateva luni si din cand in cand este nervos. Insa are stari de agitatie si de nervozitate si fara Ritalin. La scoala fara Ritalin este imposibil de trimis, nu poate sa stea un minut fara sa se miste si se cearta cu ceilalti copii, iese din clasa, etc.

Adi,

Daca Andreea are numai 4 ani e de preferabil asteptat cu Ritalinul, oricum noi la varsta de 5 ani am incepput cu jumatate de pastila de 10 mg (adica 5 mg pe zi). Acum la varsta de 11 ani Dorian ia o pastila de 20 mg dimineata si una de 10 mg la ora 14:00.
Cum i-am scris si vulturului in perioade de vacante renuntam la cea de 10 mg si citeodata si la cea de 20 mg.

Toate bune tuturor
Felicia
Felicia

fara ritalin

Postby vulturul » Thu Jul 06, 2006 4:01 pm

Draga Felicia,

Am primit de curand un cadou - o carte din colectia " Ochiul magic" ; la sfarsit, la multumiri si referinte l-am remarcat pe Samuel A. Berne, lider in domeniul optometriei comportamentale si terapiei vederii, autor al lucrarilor " Fara Ritalin" si "Creati-va o viziune personala: Ghid pentru minte si trup pentru o vedere mai buna"; eu nu m-am uitat prin librarii dupa aceste carti; sper sa-ti fie de folos daca ajungi in posesia macar a primei carti; s-auzim de bine.
vulturul

Postby Elieana » Fri Jul 07, 2006 6:56 am

Am o fetita cu autism, in virsta de sase ani. Am facut ABA co oarece succes. Acum lucram in sistem terapeutic Verbal Behavior si ABA.
Am facut si facem multe interventii biomedicale. Ce pot sa spun pina acum ca a dat rezultate mari a fost terapia de desintoxicare a metalelor grele, fetita mea excretind cantitati mari de plumb. In conjunctie cu tratamentul de desintoxicare facem tratamente hiperbarice cu oxigen. Dupa inveperea tratamentului cu Metacobalamin B12 am avut imbunatatiri in limbaj si a inceput sa sustina privirea interlocutorului. Ii dam megadoze de minerale si vitamine pentru a-i sustine creierul. As dori sa stiu ce a lucrat cel mai bine pentru dumneavoastra.
Elieana

Re: fara ritalin

Postby Felicia » Thu Jul 13, 2006 3:12 pm

Vulturul,

Nu prea stiu eu cand voi ajunge prin librariile din Romania ca sa gasesc cartile de care tu imi scrii.
Am sa incerc sa rog pe o prietena de-a mea din Romania sa se uite prin librarii si daca le gaseste sa mi le cumper.

Felicia
Felicia

Postby vulturul » Thu Jul 13, 2006 3:47 pm

Felicia,

Afara sau pe internet ai mai multe sanse sa gasesti aceste carti;

Yours,
vulturul

danny

Postby danny » Wed Jul 19, 2006 7:25 pm

buna la totii--eu am un baiat de 2 ani si 5 luni si ieri am aflat ca are pdd-si nu stiu ce sa fac --cu ce sa incep --incotro--va rog sa ma indrumatii--
danny

curaj si rabdare

Postby vulturul » Thu Jul 20, 2006 9:45 am

Buna,

Persoana (doctorul) care l-a diagnosticat nu te-a indrumat in vreun fel? Sau ai descoperit singur, citind pe internet sau chiar pe acest site?

Toate cele bune,

Yours,
vulturul

danny

Postby danny » Fri Jul 21, 2006 6:46 am

am fost la doctor --si am facut --eeg-
danny

Return to MEDICAMENTE