piracetam

Moderators: camel, moderators

piracetam

Postby cami » Thu May 12, 2005 8:13 am

A folosit cineva Piracetam in medicatia copilului sau ? Vi s-a prescris? Spuneti-mi si mie daca aveti informatii!
Pentru Camelia, mama lui Catalin, 6 ani, autism
cami

Postby Guest » Sun May 15, 2005 1:25 pm

salut conform unui studiu efectuat de francezi sa descoperit ca anumite zone al lobolui temporal cel care este responsabil de invatare contine un numar de synapse mai reduse la copil autistde unde au dedus o irrigare mai slaba a zonei respectiva de scurt timp au inceput se prescrie piracetam care imbunateteste irrigare a creierului.
Guest

Postby jude » Sun May 15, 2005 1:28 pm

nu am facut login sotia mea e jude
jude

Postby Magister » Sat Nov 18, 2006 11:28 am

(La 32 de ani) mi s-a prescris Piracetam [cred eu ca mai mult ca sa nu se zica ca nu se poate face nimic ;-) ]. 2 pilule (de 400mg) pe zi, una dimineata si una la pranz. Iau de o saptamana. E foarte ieftin.

A avut oarecare efect de 'trezire' clara dar naturala (NU 'stimulare' fortata, nu am incercat niciodata amfetamine etc. ca sa pot compara), am putut manipula ceva mai usor formule complicate - ceea ce necesita memorie 'de lucru' pe termen scurt si atentie la reguli.

Se zice ca nu are efecte negative. Desi esenta chestiei ramane aceeasi, o imbunatatire in "unelte" nu strica niciodata. Leacul sa-mi fie !
n.1974, recent Dx - sindrom Asperger
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden
Magister

Postby adi » Thu Dec 07, 2006 3:47 pm

Ginkobiloba nu tot la "irigare" ajuta - parca si tanakanul este din Ginkobiloba?
adi

dictionar medicamente

Postby iapetrei » Thu Dec 07, 2006 4:24 pm

iapetrei

Postby Magister » Thu Jan 04, 2007 9:22 am

Am fost intrebat cum se simte Piracetamul "inainte si dupa". Pot spune ca este unul din cele mai subtile / neobservabile-direct medicamente.
In principal clarifica mintea si atentia, "ridica ceata" - poate fi util in cazul neintelegerii mediului, confuziei sau coplesirii senzoriale (ceea ce uneori poate genera frustrare si ceea ce apare la exterior ca agresivitate) sau ca supliment/adjuvant in cazul altor medicamente care *provoaca* acea "ceata" (des citata e Risperidona - mai multi s-au minunat ce "destepti" au devenit cand au oprit R.).
NU rezolva probleme fundamentale ale autismului, dar mintea fiind totusi o "unealta" nu strica imbunatatirea ei.

Dr. Tecuta mi-a spus ca poate fi luat in siguranta, pe termen lung, de la copilasi pana la batrani. Totusi trebuie adaptat la marimea copilului (daca eu iau 2 x 400mg /zi, recomandarea din prospect pentru adulti merge pana la 6 pastile = 3 x 2/zi). Sa zicem pentru un copilas de 25 kg, incercati cu cate 1/2 comprimat de 400 mg, dimineata si la pranz.

Nu e recomandat seara (desi eu nu am remarcat insomnie - imi trag puiul obisnuit de somn ~2h de dupa masa, care simt ca-mi e NECESAR, la scurta vreme dupa ce iau 1 comprimat... Dar asta e ritmul meu circadian, nu neaparat al altora).
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden
Magister

Postby BurnedBrain » Sun Mar 25, 2007 8:20 pm

Ups, am luat si eu piracetam ca parte a tratamentului punctual pentru depresia avuta la 20 de ani. Nu simt ca ar fi facut minuni, oricum dupa ce am oprit tratamentul a fost o perioada ciudata, uitam tot felul de lucruri....
BurnedBrain

Postby Magister » Thu Jun 07, 2007 11:10 am

Un efect secundar ciudat, dupa 3 episoade corelate (da>da, nu>nu) cred ca nu mai e intamplare ci e repetabil:

De cand nu mai iau Piracetam mereu ci in anumite zile cand am nevoie de concentrare imbunatatita (ceva tot ajuta), dupa circa 6-10 ore de la luare revine un fenomen pe care il aveam si inainte, rar (cam o data la 1-2 saptamani): cate un spasm puternic al muschilor maxilarului inferior, care devine ca de piatra si nu pot vorbi sau misca circa 20-30 secunde, dupa care se relaxeaza (cred eu, printr-un fel de 'epuizare'). N-am avut probleme de respiratie. Raman complet constient. Mai apar alte feluri ciudate de 'carcei' in acele zile.

Nu stiu ce e, banuiesc ca Piracetamul in procesul prin care isi face efectul pozitiv comanda consumul anumitor substante cheie - nu stiu exact: minerale, enzime etc. in a caror lipsa apare spasmul. De aceea efectul nu e imediat ci intarziat.

Mai de mult, Dr. a prescris calciu si magneziu pentru aceasta probabila 'spasmofilie' si nu a ajutat. Tot se intampla rar, de acum stiu si nu ma mai sperii (asta prelungeste spasmul).

Nu cred ca e nici vreo forma de epilepsie, cum avertiza eticheta (Atentie ! poate scadea pragul crizelor).
Magister

Return to MEDICAMENTE