MSM

Moderators: camel, moderators

MSM

Postby adi » Tue Nov 14, 2006 10:05 pm

A incercat cineva MSM?
adi

Postby jumbo » Fri Nov 17, 2006 9:35 am

adi, nu am auzit de MSM. Poate ne dai mai multe amanunte.

Da-mi si o adresa de e-mail. Mie PM imi mai joaca feste la trimiterea mesajelor.

Multumesc
Nascut: Ianuarie 1998.
Diagnostic: note autiste, hiperkinezie.
jumbo

Postby adi » Fri Nov 17, 2006 1:26 pm

Citat din prima rubrica a siteului - de la info utile si trucuri

"In afara de MSM , nu au folosit nici un medicament, doar interventii in dieta si suplimente de vitamine, dar se incurajeaza parintii sa cerceteze orice interventii care cred ca le pot ajuta copiii. Chiar daca o dieta corecta va poate ajuta copiii e important sa continuati sa lucrati cu el pentru a-i accelera ritmul de invatare.O modalitate este sa-i dati copilului DMSO sau MSM, ultimul fiind nedaunator chiar si luat in cantitati mari. Atunci cand copilul este iritat MSM pare sa dea rezultate foarte bune, desi cercetatorii sunt rezervati in aceasta privinta.MSM e o substanta cu tot atatea rezultate ca si apa pe care corpul o foloseste pentru a elimina substantele in mai putin de 12 ore. Desi el se gaseste in tesaturile tuturor plantelor si animalelor e dificil de gasit in cantitati suficiente. El e stocat practic in fiecare celula a corpului, E foarte important sa luati MSM fara alti aditivi, asa ca cititi eticheta. Evitati ingredientele nedorite ca fosforul de calciu, gelatina etc. De asemenea evitati-l si pe cel produs in tari unde apa folosita ar putea sa nu fie de cea mai buna calitate . Luarea MSM poate fi adaugata in orice bautura rece sau calda si chiar in mancare.Multi copii cu autism au probleme cu digestia, in aceste cazuri MSM dovedindu-se foarte eficient. Multi cred ca acesti copii au un nivel ridicat de metale grele in corp"
adi

Postby adi » Fri Nov 17, 2006 1:35 pm

Am mai gasit si urmatoarele
" Mental normalcy in humans is demonstrated by alertness and an inner calmness that is not subject to sharp mood swings. What literature exists suggests, that individuals on MSM generally report increase alertness, a plateau of mood changes, and very infrequent depression. A few subjects taking depression medication observed that MSM relived their depression within hours rather than days, as had been their prior experience with the antidepression medication. Students report that while on MSM their ability to concentrate is enhanced> The most useful application for MSM seen to date in the field of mental normalizing is as an aid to the terminal ill to relive anxiety and depression"

dar cred ca si shakalu stie ceva ca eu am citit prima data la sfaturi si trucuri - poate l-a incercat
adi

Postby simona » Fri Nov 17, 2006 2:26 pm

Dani, august 2003, tulburare de spectru autist
simona

Postby mari » Thu Jan 04, 2007 2:28 am

si eu as dori sa stiu daca cineva care a luat poate sa ne dea ceva informatii..
mari

Return to MEDICAMENTE