Ritalin

Moderators: camel, moderators

Ritalin

Postby dominique » Thu Mar 04, 2004 1:55 pm

Intrebare : Ritalinul este o varianta a rispoleptului ?

Raspuns:
1. Ritalin
Denumire comerciala: Ritalin
Contine: Methylphenidate
Descriere: Methylphenidate este o substanta prescrisa pentru indivizii (de obicei copii) cu hiperactivitate sau ADHD (deficit atentional si hiperactivitate), si este un stimulent al sistemului nervos central.
vezi: http://www.nida.nih.gov/Infofax/ritalin.html

2. Rispolept
Denumire comerciala: Risperdal, Rispolept
Contine: Risperidone
Descriere: Risperidone este un antipsihotic din clasa "antipsihotic atipic", folosit pentru a trata simptome ale schizofreniei. Mai este folosit pentru tratarea problemelor severe de comportament in cazul copiilor si adolescentilor autism.
vezi: http://www.risperidone.com
dominique

RITALIN

Postby simion c » Sat Apr 23, 2005 6:59 am

as vrea sa va spun ce am citit acum dimineata in revista Stiinta ptr toti/aprilie 2005/200.000 lei,(cam scumpa): un articol numit salvati copiii in care este forba despre efectele Ritalin asupra copiiilor.
Pe scurt:
-200.000 de copii luau acest medicament in anii 70
-nr a crescut de 6 ori
-dir de control international a narcoticelor descriu medicamentul ca periculos si creeaza dependenta ca si morfina,cocaina
-efectele secundare sint:pierderea poftei de mincare,a greutatii,palpitatii,ameteli,insomnii,dureri de stomac
-marirea constanta a dozelor creeaza dependenta
-afecteaza biochimia creierului,stopeaza apetitul si producerea de hormoni
-Matt Smith,de 14 ani a murit cu o inima de 405 gr,fata de 305 gr cit este inima unui adult.analizele mortii au fost:deces cauzat de medicatia cu ritalin"
-acest copil a luat 7 ani ritalin,care i-a contractat venele si arterele,creind probleme inimii.
-conform federatiei medicamentelor SUA,ritalin a cauzat 186 de morti
-Stephanie Hall,diagnosticata cu ADHD,in clasa I ,a luat ritalin 5 ani,ajungind la 40 mg /zi.a trecut de la dureri de cap,stomac si ameteli,la viziuni cu ingeri,agitatie,injuraturi,voiosie cind i s-a marit doza la 40 mg /zi.a doua zi a murit."
-Kurt Cobain a luat ritalin din copilarie,care i-a afectat coloana vertebrala,starile psihice,avea ameteli,dureri de stomac.
mai tirziu a devenit dependent de droguri si dupa cum stim,s-a sinucis.
-in 1999,doi tineri,tratati cu ritalin au impuscat 12 colegi si un profesor la liceul din Littleton,Colorado.
parintii si profesorii au manifestat in strada contra acestor medicamente care transforma copiii in asasini
-divizia de farmacologie a FDA a depistat 2993 de reactii adverse a Ritalinului.
Cam asta ar fi,concluziile le veti trage singuri.
simion c

ritalin

Postby guest » Sat Apr 23, 2005 8:06 am

In Romania se gaseste/prescrie Ritalin?
guest

Postby jumbo » Mon Apr 25, 2005 7:52 am

guest, cel putin pana acum 6 luni, Ritalin nu se gasea in Romania. Destul de ciudat pentru ca este medicament de baza pentrul spectrul ADHD care are o incidenta si mai mare decat autismul.
O doamna doctor care ar fi vrut sa schimbam Rispoleptul cu Ritalinul ne-a recomandat un domn doctor de la un spital pentru copii din Budapesta cu care se cunostea.
(Noi nu am mai luat legatura pentru ca intre timp am resusit sa deturnam o buna parte din hiperkinezie spre lucruri mai constructive si apreciem ca nu ar mai fi de folos acest medicament).
Daca doresti iti pot da numele si adresa.
Nascut: Ianuarie 1998.
Diagnostic: note autiste, hiperkinezie.
jumbo

Postby Felicia » Wed Jun 01, 2005 1:48 pm

Simion,

M-ai bagat in panica. Fii-miu are 10 ani . diagnosticat cu PDD si cu ADHD si ia Ritalin de la 5 ani. De la 10 mg pe zi am ajuns la 30 mg pe zi.
Il ajuta enorm de mult. Nu are dureri de cap , insa are zile in care e cam nervos si nu prea maninca.
Am incercat fara Ritalin vreo saptamina si a fost ingrozitor. La scoala iesea din clasa si nu se putea concentra la ore si acasa sarea de pe masa pe pat si invers.
Am incercat si Rispolept vreo 2 saptamini dar nu l-a ajutat deloc. Asa ca ne-am reintors la Ritalin.
Felicia

Postby jumbo » Wed Jun 01, 2005 10:11 pm

Felicia, articolul cu pricina cred ca are un altfel de public tinta decat noi. Disputele pro si contra Ritalin sunt in toi in toata lumea. Argumentele aduse in lupta frizeaza uneori absurdul. Legaturi de genul Kurt Cobain – Ritalin – coloana vertebrala – dureri de stomac – droguri – sinucidere, prezentate intr-o singura fraza, ma fac sceptic si banuitor. Ca bonus mai ai si impuscaturi prin scoli.
Chiar daca intr-o perioada si “pasionat din nevoie” am mancat cam multe supe la plic, nu am capatat dependenta si nici pe colegii mei nu i-am simtit prea impuscati.

Vorbeste cu medicul daca te simti nelinistita cu privire la dozaj si efecte adverse. Si insista mult pe componenta comportamentala si educationala care are efecte mult mai solide pe termen lung. Si astfel supa la plic isi va juca rolul principal de “just in case”.
Nascut: Ianuarie 1998.
Diagnostic: note autiste, hiperkinezie.
jumbo

Postby Guest » Sun Jun 05, 2005 10:36 pm

Felicia wrote:Simion,

M-ai bagat in panica. Fii-miu are 10 ani . diagnosticat cu PDD si cu ADHD si ia Ritalin de la 5 ani. De la 10 mg pe zi am ajuns la 30 mg pe zi.
Il ajuta enorm de mult. Nu are dureri de cap , insa are zile in care e cam nervos si nu prea maninca.
Am incercat fara Ritalin vreo saptamina si a fost ingrozitor. La scoala iesea din clasa si nu se putea concentra la ore si acasa sarea de pe masa pe pat si invers.
Am incercat si Rispolept vreo 2 saptamini dar nu l-a ajutat deloc. Asa ca ne-am reintors la Ritalin.

Felicia,spune-mi,te rog,daca nu se poate renunta la ritalin,macar daca ai scadea doza,pe termen lung,citeva luni,oare organismul sau nu se va obisnui si se va comporta bine?
Ma ingrozeste ideea de dependenta pe viata de un medicament...
Inteleg ca acum are 10 ani,intelege si vorbeste,nu?
Poate daca in perioada in care reduci doza sau renunti,daca ai putea reusi sa te duci tu la scoala cu el sau sa ai pe cineva pe post de "umbra"/acompaniator,ar fi o sansa sa scapati de medicament.
Scuze,e doar o sugestie,toti copiii pe care i-am vazut pina acum cu PDD nu luau medicamente si puteau destul de bine sa fie integrati la scoala normala.
Guest

articol recent despre Risperidone

Postby iapetrei » Mon Jun 06, 2005 1:05 pm

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/quer ... query_hl=1

CONCLUSIONS: Risperidone led to significant improvements in the restricted, repetitive, and stereotyped patterns of behavior, interests, and activities of autistic children but did not significantly change their deficit in social interaction and communication. Further research is necessary to develop effective treatments for the core social and communicative impairments of autism.
iapetrei

Postby simion c » Mon Jun 06, 2005 2:28 pm

FELICIA,imi pare rau ca te-am speriat.
si astia in revista ziceau ca efectele benefice sint cele zise de tine,dar mass media s-a scandalizat (in state) cind au aparut brusc efectele adverse,violenta si moartea subita.
articolul m-a cutremurat si de aceea l-am spicuit aici.
incearca si fa-i un control la inima fetitei.
cu drag,cristina
simion c

Postby Felicia » Wed Jun 15, 2005 11:33 am

Buna Cristina,

La ce te referi la un control la inima? Sa merg cu el la un cardiolog?

Toate bune,
Felicia
Felicia

Postby Felicia » Wed Jun 15, 2005 11:42 am

Buna Guest,

Sunt zile cand renunt sa ii dau pastila de 10 mg dupa-amiaza. Uneori pot spune ca jucam impreuna jocuri si se poate concentra foarte bine , iar uneori este ca o maimutica care sare dintr-un loc in altul.
Vorbeste foarte bine si are un vocabular bogat si stie ca are PDD si ma intreaba de ce s-a nascut asa. La scoala nu ma pot duce eu sa stau cu el. In Israel sistemul e diferit. El este intr-o clasa de educatie speciala dar la o scoala de masa. Desi se vorbeste enorm de integrare daca nu esti milionar nu iti poti integra copilul in clasa normala. El merge la integrare in clasa normala la anumite ore si intotdeauna intra cu un acompaniator .
Nu trebuie sa te scuzi, sugestia ta e chiar binevenita dar deocamdata nu cred ca putem renunta la pastila. Poate cand va creste mai mare si se va autocontrola mai bine , vom renunta.

Cu drag
Felicia
Felicia

Postby Guest » Sat Jun 18, 2005 6:13 am

draga felicia,unul din efectele adverse ale ritalin este ca i se mareste inima in volum,de accea am zis ca poate un control la cardiolog ar fi bun pentru linistea ta.
acuma nu stiu care sint efectele benefice reale,dar ce am citit nu mi-a placut despre acest medicament.
in canada este catalogat in clasa cocaina si morfina .
ma bucur ca te descurci in israel,chiar daca nu esti milionara.
in rest,cu scolile,problema exista peste tot,din romania pina in state.
ce sa-ti spun,eu caut ore-ntregi diverse tipuri de tratamente fara efecte adverse,caut sa vad ce functioneaza in creierasul ala mic si ce nu,e de munca dar dupa cum am scris la topicul terapii(parca) am si rezultate.
e-adevarat ca fiul meu e mic ,are numai 2 ani si 10 luni.
te pup,cristina
Guest

Postby Felicia » Mon Jun 20, 2005 7:35 am

Buna Cristina,

In curand avem programare la neurolog asa ca o sa il rog sa ma trimita la un cardiolog. Unde ai citit in legatura cu marirea volumului inimii?
Nu imi aduc aminte sa fi citit asa ceva in reactiile adverse ale Ritalinului.
Si aici Ritalinul este considerat ca cocaina si se da cu o reteta ultra speciala.

Mult succes,
Felicia
Felicia

Postby Guest » Wed Jun 22, 2005 12:32 pm

tot in stiinta ptr toti am citit,dar mai sus am scris spicuiri pe scurt.
un efect advers puternic ar fi marirea inimii in volum,asta s-a constatat la autopsie dupa moartea subita a unor copii.
iti tin pumnii pt cind mergi la doctor.
sanatate si astept sa-mi scrii
cristina
Guest

Postby Guest » Fri Jul 01, 2005 11:19 pm

Felicia,pentru hiperactivitate si lipsa concentrarii eu(dupa cautari asidui )
am gasit ca urmatoarele plante au efect sub forma de ceai sau capsule:
-Passiflora incarnata sau floarea pasiunii
- Melissa oficinalis
-Aspalatus linearis sau rooibos sau redbush
-Urtica urens,urzica mica
-Chamomille germanicus,musetel
-Sunatoare

Nu am gasit pina acum decit ultimele 4,dar am zis sa nu le amestec aiurea si atunci ii dau baietelului meu infuzie de Rooibos (torni apa clocotita peste ceai si lasi 10 min) .
Plantele de mai sus,impreuna cu o planta numita gotu cola fac parte dintr-un medicament sub forma de tinctura care in romania nu se gaseste
Dar,asta voiam sa-ti zic planta asta o gasesti pe internet daca dai un search ,nu-ti scriu amanunte dar nu are contraindicatii.
In romania se gaseste sub forma de plicuri de ceai ,la 38 mii cutia.
Poti incerca sa-i dai baiatului tau citeva cani/zi.
Fiul meu bea cam 1/2 kg ceai /zi.
Cam dupa 4-5 zile se vad efectele.
In rest,eu deja consider ca l-am scos pe gogu al meu din spectrul autist.
Efectele tratamentului sint stabile chiar daca nu ia nimic,invata singur sa vorbeasca ,se joaca,cred ca pot sa ma consider printre norocosi :P
Sper sa aud vesti bune de la tine.
Cristina
Guest

Next

Return to MEDICAMENTE