Carti

Moderators: camel, moderators

Carti

Postby deniblue » Mon Mar 21, 2005 12:26 pm

Buna,

Eu am comandat Portretul lui M trebuie sa soseasca prin posta saptamana aceasta, Nobody Nowhere am primit-o saptamana trecuta, intentionez sa traduc si sa postez din ea. Prin bunavointa Milenei am o carte foarte buna Autismul Infantil Structuri Psihopatologice si Terapie Complexa. La inceput mi-a fost de folos si Terapia tulburarilor de limbaj de Ecaterina Vrasmas.
Vi le pot oferi doar xerox, din pacate nu le am in format electronic.
Simona, nu stiu daca ai citit manualul ABA-Lovaas.
Asa cum a anuntat si Dora manualul, varianta romana, are si capitolul 29 tradus, urmeaza saptamana viitoare si capitolul 28.
Bogdan 7 ani
Diagnostic : Autism
deniblue

Topic postat gresit

Postby deniblue » Mon Mar 21, 2005 3:34 pm

Imi cer scuze, cred ca m-am grabit si am postat intr-un loc nepotrivit.
Poate ma ajuta cineva si muta postul...
Multumesc!
Bogdan 7 ani
Diagnostic : Autism
deniblue

Postby Simona » Tue Mar 22, 2005 8:54 am

deniblue, expllica-mi cum si de unde ai comandat Nobody Nowhere, ca vreau si eu. Te rog, pe tine si pe Milena, de asemenea, sa-mi spuneti unde le pot gasi.
Am intrat in posesia unui CD ABA-Lovaas. Studiez.

Multumesc mult.
Simona

rugaminte

Postby seba8nst » Wed Apr 06, 2005 1:09 pm

am o rugaminte mare la voi, trimiteti-mi si mie orice fel de material despre autism, carti, reviste, cd-uri cu programe, jocuri, poze, muzica etc.
contra cost, binenteles.
de exemplu, jocuri de tip loto nu am gasit deloc in targoviste, si nici jocuri cu pioneze de plastic. poate in alte orase se mai gasesc.
macar indicati-mi sursele de unde pot fi procurate, numele cartilor, editurile etc.
am si eu destul de multe cd-uri cu jocuri, encicolpedii, muzica, filme, am sa incerc sa postez in curand o lista cu ele. de asemenea, si o scurta poveste despre fetita mea, Catalina Miruna, care de la 3 ani ( fix de ziua ei din pacate) a fost diagnosticata cu autism. nu este o forma prea grava si este minunat ca face progree foarte mari in fiecare zi, dar nu putem fi siguri cum va fi mai departe.
adresa de e-mail este seba8nst@yahoo.com, telefonul fix 0245612069, iar mobilul 0720247336.
sebastian
seba8nst

carti

Postby crinabm » Mon Apr 11, 2005 10:12 pm

Draga deniblue,

te rog, daca se poate, sa-mi trimiti cartea Autismul Infantil Structuri Psihopatologice si Terapie Complexa- xerox, si alte materiale xeroxate care crezi ca ar fi utile pt baietelul meu Andrei de 8 ani, la adresa Baia Mare str. P. Rares 27/25, cu plata ramburs.
crinapro@yahoo.com
Multumesc.
Crina
crinabm

Postby Milena » Tue Apr 12, 2005 10:49 am

Draga Crina, daca te intereseaza cartea d-nei Cristina Muresan, Autismul infantil..., pot sa ti-o trimit eu chiar azi. Cand i-am facut rost de ea lui deniblu, am comandat 3 exemplare, in ideea ca va trebui si altcuiva. Costa 170.000 lei, plus taxele postale, nu stiu cat va fi in total, poti sa afli tu si sa vezi daca iti convine.

Seba, daca crezi ca-ti poate fi de folos si tie lucrarea, astept sa-mi scrii.

Milena
Mara - aprilie 2000; diagnostic: autism infantil; alte observatii: prematur gradul III
Milena

ma intereseaza orice materiale despre autism

Postby seba8nst » Tue Apr 12, 2005 2:10 pm

da, daca se poate sa primesc si eu un exemplar cu plata ramburs, adresa mea este Targoviste, Aleea Trandafirilor, bl. P1, ap 18, pentru Sebastian Nita. in afara de ce am gasit pe acest site, am doar o carte de logopedie si cartea copiii indigo, deci m-as bucura sa primesc, contra cost desigur, orice alta carte despre autism. daca nu se poate, macar indicatiile privind locul de unde pot fi procurate, numele cartii, editura, autoruletc. multumesc anticipat!! sa auzim de bine!!!
seba8nst

Postby nemobo » Wed Apr 13, 2005 11:13 pm

ai un mesaj privat. pe adresa de mail amintita nu poti fi contactat. fa curatenie sau reactiveaza contul.
Bogdan, aprilie 2000, autism infantil
nemobo

carti

Postby crinabm » Sat Apr 16, 2005 10:18 pm

Milena,
Te rog sa-mi trimiti cartea pe adresa surorii mele: Mihaela Maries str. Petru Rares, nr.27, apt.25, Baia Mare, Maramures (ramburs):
O sa se ocupe ea de ridicarea coletului.

Multumesc.
Crina
crinabm

Postby emil_c » Sun Sep 04, 2005 7:31 pm

Am intrat în legătură cu o persoană din România care are Asperger şi zice că aproape că a terminat de scris o carte despre condiţia sa văzută dinăuntru.
De fapt ea mi-a scris, vrând să-l cunoască mai bine pe Andrei şi să încerce să-l ajute.
Andrei – n. 12.06.2000
Autism usor, atipic (sau nu)
emil_c

Postby dana » Tue Oct 25, 2005 11:42 am

Buna,

Desi nu am mai aparut cam de multisor pe forum, asta nu inseamna ca nu am urmarit interventiile voastre si stirile noi in legatura cu ai nostri copii.

Despre baiatul meu Tedi(10 ani) nu va pot spune prea multe, nu a avansat prea mult la capitolul comunicare , dar ce am observat la el, s-a mai maturizat, contactul vizual este mai bun, nu trebuie sa-i spun de mai multe ori sa faca un lucru, cand merge la baie spune:(fac baie) in privinta invatatului la masa daca este fortat asta insemnand 1-2h se enerveaza, devine iritabil, nu te mai intelegi cu el toata ziua, uneori canta dar numai cand vrea el.

Mai are nevoie si de calmant uneori, am mers numai pe CARBAMAZEPINA, 1/2, 1 comp. pe zi si asta nu zilnic, iar in prezent ii dau produsul NONI liquid de la California Fittnes care imbunatateste functionarea metabolismului si a sistemului nervos si reflexoterapie care ii face bine.

La capitolul carti stau prost nu am decat cartea "Portretul lui M" si revista "Conexiuni" va rog mult sa-mi trimiteti si mie cartea "Structuri psihopatologice si terapie complexa in autismul infantil", Milena am auzit ca o ai daca imi poti trimite o copie contra cost da-mi de stire, multumesc, am cautat la editura Presei Universitare clujene, dar nu se poate comanda.

Are cineva programul complet SON RISE, tradus?
dana

Postby Milena » Tue Oct 25, 2005 12:21 pm

Dana, te rog trimte-mi un e-mail cu adresa completa la care sa-ti trimit cartea. Numai bine lui Tedi :)

Milena
Mara - aprilie 2000; diagnostic: autism infantil; alte observatii: prematur gradul III
Milena

Postby shakalu » Tue Oct 25, 2005 2:50 pm

dana ... vis-a-vis de son rise incearca sa vorbesti cu emil_c ... probabil ca ti-l si poate traduce .
succes
shakalu

Postby emil_c » Tue Oct 25, 2005 10:13 pm

din păcate nu am nici eu
programul complet SON RISE

tradus nici atât.
DAR încerc să postez şi să traduc tot ce apare din punctul meu de vedere semnificativ pe acest site. Dacă ai citit ştii aproape cât ştiu eu.

după cum mi-am dat eu seama este o poveste de succes transformată în afacere spre beneficiul multor copii, şi este "neortodoxă", spirituală (în America totul este compatibil cu afacerea). spre mine vine şi dinspre Ungaria

au destule materiale, dar, cel puţin încă, nu le-am putut cumpăra. la mine a ajuns deocamdată un documentar BBC despre un băieţel recuperat, prin bunăvoinţa lui Jude. Mai am şi broşura lor pe care o poate comanda oricine şi este gratuită - este mai mult reclamă, puţin concret (dar aşa se face o afacere nu?)

au programe speciale destinate părinţilor sau terapeuţilor, dar toate-s ţinute în America, iar o dată pe an în Marea Britanie.

deci, eu sunt în stadiul de convorbire iniţială. chiar mai înainte i-am sunat să mă sune vineri la 5.30 pm. după aceasta cred că o să încep să strâng fonduri să particip la un program

m-am împrietenit cu câţiva părinţi Sonrise
toţi îmi recomandă să încerc să vin
nu ştiu dacă voi reuşi, dar ştiu sigur că voi încerca

mult succes cu Tedi

adresa mea de e-mail este e_i_cocian@yahoo.com
Andrei – n. 12.06.2000
Autism usor, atipic (sau nu)
emil_c

Postby dana » Fri Oct 28, 2005 9:02 am

Va multumesc pentru raspunsuri!

Milena, adresa mea este: Sos. Nationala Bucuresti- Pitesti, nr. 202, Stefanesti, Arges, Toma Daniela, cod posta, daca vine prin posta -117715-
dana

Next

Return to CARTI, FILME AUTISM