centru nou... si altele mai vechi si mai noi

Moderators: camel, moderators

Postby shakalu » Tue Feb 27, 2007 12:33 am

vali , marturisesc ca m-ai cam bagat in ceata :)
habar nu am caci nu m-am gandit nicicand la o viziune de genul asta ... dar hai sa incercam sa facem si asta :

...daca au prietene si se duc la petreceri la 19 , respectiv 26 de ani mie mi se pare ca sunt sociali ... si ca sunt aproape de normalitate . asta nu ma opreste sa nu ma intreb cine i-a diagnosticat ca fiind autisti caci din vagile mele cunostinte legea romana nu s-a schimbat : peste 18 ani legea zice ca nu mai poti fi autist :))
... a avea un serviciu ca sa fiu foarte sincer cu tine mie nu mi se pare neaparat mai aproape de normalitate si mai independent decat a avea o prietena intima si priteni cu care merg la petreceri ... ba chiar deloc !
a nu avea serviciu mi se pare mai degraba o lipsa de dorinta de a reusi sau o lipsa de perspective si mai putin o problema de independenta .

si ca sa ma intorc la intrebarea ta : studiile ulterioare a lui lovaas spun ca din 9 copii recuperati 8 au vieti absolut normale la maturitate . ce inteleg ei prin "normale" asta nu as putea sa spun ... cert eu ca dorinta de a fi angajat eu nu prea as concura cu ea la capitolul normalitate :)... aici pot sa ma inscriu si eu fara nici o problema :) : nici mie nu-mi place nici sa fiu angajat si nici sa muncesc pana la urma ... este pana la urma o chestie de optiune .
pe de alta parte am sa mai repet ceea ce am mai spus : aici , si in cursul terapiei si dupa aceea , o multime de lucruri depind de anturaj , de parintii , de prieteni , de exemple , etc ... si nu cred ca un parinte care a reusit sa-si recupereze copilul nu va face tot ce poate sa-l vada independent din toate punctele de vedere . ceva ma face sa ma indoiesc ca cei doi tineri de care aminteau au avut parte de o mana de ajutor in cunostinta de cauza a celor din jurul lor . si mai vrei sa-ti spun ceva ? daca fiul meu va avea o viata normala din restul punctelor de vedere nu are decat sa se faca pictor sau cersetor ... asta este optiunea lui si viata lui , nu a mea ... datoria mea este sa ma asigur ca in oricare din variante va fi fericit si atat ...
shakalu

Postby vali » Tue Feb 27, 2007 9:37 am

Offf! am scris un articol lung dar nu s-a inregistrat.
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Postby vali » Tue Feb 27, 2007 10:22 am

Shakalu,eu nu stiu sub ce diagnostic sunt trecuti acum baietii,cunosc legea romana care nu recunoaste un adult cu autism. Baiatul de 26 ani este fiul unei colege de servici,care din povestirile ei,se incadreaza perfect in spectrul autist(autoagresiune,stereotipii,intarzierea limbajului,dependenta de mama,lipsa atentie etc.). A muncit mult prin metode clasice pentru recuperare(pe atunci nu se auzea de terapii ABA). Acum au disparut aceste manifestari,baiatul merge la biserica,plateste facturile,petreceri,etc.
Celalalt baiat este fiu de pastor, mama lui (inginera),sa lasat de servici ca sa se ocupe de el. Este exceptional la face inmultiri si cu 4 cifre mintal(asa spun ei),dar are perioade de regresie. Nu vorbeste decat cu persoane f. apropiate.
Shakalu,sunt de acord cu tine ca important este ca fiul meu sa fie fericit,caci cu serviciul nici noi nu mergem cu tragere de inima, lumea este rea si probleme sunt multe si ne depasesc si pe noi. Exsotul meu era diagnosticat asperger,dar pentru el a merge la servici era o pedeapsa,nu se simtea bine acolo,solutii ar fi dar as fi bucuroasa sa pot sa recuperez copilul meu sa se descurce cat de cat,sa stie sa scrie sa citeasca,caci de partea materiala sau oferit fratii mei sa-l ajute, cedand apartamentele lor.
Numai bine tuturor!
Bogdan, august 2002, TPD, a facut ABA la "Cristi's Outreach Foundation" .
vali

Postby shakalu » Thu Oct 21, 2010 10:25 am

Centrul Horia Motoi se mareste ! A aparut un loc liber pentru un copil si ne-ar face placere sa primim aplicatiile pentru inscrierea lui . info@autism.ro este locul unde se pot trimite . Sau se poate lua legatura direct cu Valeria Grigore in centru . Multumim .
shakalu

Previous

Return to CENTRE ABA