concert caritabil - autism

Moderators: camel, moderators

concert caritabil - autism

Postby romanitza » Tue Nov 03, 2009 1:49 pm

Concert Caritabil (neconventional) pentru Copiii cu Autism
Joi 5 noiembrie 2009 ora 19.00 Silver Church Club, Calea Plevnei 61 (Casa Studentilor - La Preoteasa)

Conform statisticilor internationale,1 din 150 de copii este diagnosticat cu autism. In Romania exista peste 30.000 de copii cu autism pentru care nu se asigura tratamentul adecvat, drept prevazut in Constitutia Romaniei. Costurile lunare pentru terapie sunt intre 1.000 si 2.000 de Euro. Un copil cu autism primeste de la statul roman un certificat de handicap si in jur de  550 Ron lunar.

In data de 17 septembrie, la Senatul Romaniei a fost inregistrata initiativa legislativa cu nr. B440, privind organizarea, functionarea activitattilor si practicilor de terapie centrate pe tulburari din spectru autist. Chiar daca va intra in vigoare, aceasta lege nu va rezolva decat o mica parte din probleme. Cat va trebui sa asteptam pana cand se va investi cu predilectie in costurile de terapie decat in pensii de handicap, pana cand vor exista suficiente locuri pentru copiii cu autism in gradinitele de stat, pana cand se vor crea ateliere protejate in care adolescentii si adultii cu autism sa poata invata o meserie care sa le asigure un grad de ocupatie si independenta ridicat?

Suntem un grup de studenti de la Facultatea de Psihologie si Stiinte Politice. Credem ca Romania nu se poate schimba pe cale politica, noi insa, impreuna, putem influenta calea politicului! Statul roman nu ne respecta drepturile cetatenesti, nu respecta sensul fundamental al democratiei. Suntem presati de timp! Schimbarea trebuie sa inceapa cu fiecare dintre noi. Este si responsabilitatea noastra, a tinerilor, ca generatiile viitoare sa creasca intr-un stat de drept. Vino cu noi sa ne ajutam impreuna semenii mai putin norocosi, sa demonstram autoritatilor ca nu suntem indiferenti !

Te asteptam la un concert neconventional dat fiind faptul ca banii donati vor veni in sprijinul a 3 familii beneficiare! Joi seara ii veti cunoaste pe Mihnea , Alin, Andrei si Ovidiu, patru copii frumosi si sensibili care au nevoie de ajutor pentru a continua terapia! Alatura-te initiativei noastre!

Prezentator : Mihaela CRACIUN (TVR)

Vor canta : Vunk, Suie Paparude, K1, Discoballs, X-Plod, The Vlads, DJ Tomasan, Radu Captari,
Andreea Uta, s.a..

Costul unei invitatii la intrare - 20 Ron.
gemeni autisti, n.2002, diagnosticati la 2 ani, din mai 2005 facem ABA, dupa scara portage recuperati , dar... mai avem putin de de lucru. Multumim celor care ne-au ajutat
romanitza

Postby dora » Tue Nov 10, 2009 1:44 pm

Joi, 05 noiembrie 2009, incepand cu orele 18.30 la The Silver Church Club, va avea loc un concert caritabil pentru copiii cu autism. Tema concertului: "Tu stii ce este autismul?"

"Suntem un Grup de studenti din Bucuresti si in colaborare cu Asociatia Puzzle Romania organizam un concert de binefacere avand ca scop strangerea de fonduri pentru cativa copii cu autism care prin intermediul acestor banuti vor avea posibilitatea sa continue terapia care ii ajuta sa iasa din izolare.

Am vrea sa ne ajutati in demersul nostru. Mai exact, este o actiune concentrata, in vederea obtinerii de fonduri pentru 3 familii ai caror copiii au fost diagnosticati cu acest sindrom si amenajarea unui spatiu pentru informare si consiliere a parintilor care se lupta cu problemele ce apar odata cu diagnosticul de Autism.

Ceea ce isi propun initiatorii proiectului este sa aduca la cunostinta provocarile intalnite zilnic de acesti copii impreuna cu familiile lor. In acelasi timp, se vrea sensibilizarea opiniei publice, atat mass-media, cat si a autoritatilor, pentru o mai mare mobilizare in vederea solutionarii neajunsurilor politice si administrative (acest scenariu este de dorit, insa nu depinde de noi in ce masura se va avea o reactie pozitiva). Mai mult, acest proiect deschis ramane si pe viitor, dorindu-se ca acest concert sa fie primul dintr-o posibila serie de evenimente, in eventualitatea in care se poate ajunge chiar la o campanie la un nivel net superioare acestui prim eveniment.

Pentru eventuale donatii, in timpul concertului se va prezenta si contul bancar al Asociatiei Puzzle Romania care este o asociatie pentru ajutorarea parintilor si copiilor cu dizabilitati. Acest cont este deschis la BCR Bucuresti sucursala Plevnei, in lei: RO35RNCB0071071428140001. Inaintea concertului propriu-zis, vom prezenta un scurt film in care li se va descrie celor prezenti la concert "Ce este Autismul?", "Care sunt simptomele acestui sindrom?" si vom prezenta cine sunt Beneficiarii directi ai acestei actiuni caritabile (Imagini cu acesti copii, familiile lor si asociatia). La sfarsitul concertului se rezerva o surpriza celor trei familii.

Sper sa ne vedem la concert!

Cu multumiri si respect, Organizatorii"

Cei care si-au dat acordul si ne vor sustine sunt: Circa 7, K1, Nationala de Rock, Suie Paparude, Discoballs, Vunk, Tapinarii, Andante, The Vlads, Tomasan, Phenomenon.

Organizatorii:
Moga Flavius - student - voluntar
Olivia Georgiana - studenta - voluntar
Paul Radu - Silver Church Club
Mihaela Stan - parinte, reprezentant Asociatia Puzzle Romania

http://bucuresti.24fun.ro/evenimente/co ... -7413.html
dora

Postby dora » Mon Dec 14, 2009 1:15 pm

Concert caritabil pentru autisti in Silver Church
Scris la data 06/11/2009 de Andreea L in

Am fost aseara la concertul caritabil “Tu stii ce e autismul?”, care a avut loc in Silver Church. Banii stransi vor fi folositi pentru a-i ajuta pe copiii autisti sa iasa din izolare. Intregul eveniment a fost organizat de un grup de studenti din Bucuresti, in colaborare cu Asociatia Puzzle Romania.

Da, iata ca se intampla din ce in ce mai multe lucruri de bine in Bucuresti. Cum ar fi acest concert care i-a avut cap de afis pe Suie Paparude, Discoballs, Vunk, care au acceptat sa cante fara sa primeasca vreo suma. Biletul a costat 20 de lei, toate fondurile stranse mergand catre copii bolnavi de autism.

Atmosfera a fost intima, oamenii prezenti la eveniment zambeau, dansau se simteau bine, fetele de la Asociatia Puzzle mai treceau din cand in cand sa vada daca totul este in regula. Au fost multi copii care tot sareau pe ritmurile muzicii, o fetita pe role care dadea ture, cativa tineri care se agitau in primele randuri. Eu am stat mai in spate, ca sa am o imagine de ansamblu, dar mi-a placut ce am simtit.

Nu a fost ca la un concert obisnuit, cel putin eu nu am putut sa il percep ca un concert obisnuit, pentru ca mesajul social era mult prea puternic.

Am vorbit putin cu fata de la intrare, Ortansa, care mi-a marturisit ca sunt putini oameni care stiu cu adevarat ce inseamna autismul. De fapt este vorba despre o boala caracterizata de “contact si comunicare limitata cu alte persoane si interese foarte restranse”.

Am avut o senzatie de bine cand am vazut ca oamenilor le pasa, cand am vazut-o pe Crina Mardale impreuna cu sotul ei la o masa la bar, aplaudand cu entuziasm trupa de copii X-plod, al carui solist este un pusti de vreo 11 ani, Andrei Comaroni, care canta la voce si la chitara. In formatie mai canta si fratele sau, Cristian, alaturi de Mihai Cerbu (chitara) si fiul Crinei - Bubu, la tobe. La finalul concertului, solistul a spus: “Noi vrem ca toti copiii din lume sa fie sanatosi si sa poata canta alaturi de noi”.

Seara s-a incheiat cu trupa Vunk, care a revitalizat publicul si l-a determinat sa ceara un bis. Ultima melodie “Balada pentru o minune” a reprezentat finalul acestui eveniment caritabil.

La microfon au venit apoi organizatorii care ne-au multumit pentru implicare si ne-au spus ca au strans 40 de milioane(4000 lei) ce se vor duce la 3 familii ai caror copiii au fost diagnosticati cu Autism si la amenajarea unui spatiu pentru informare si consiliere a parintilor care se lupta cu problemele ce apar odata cu acest sindrom.

Cineva din sala a aparut brusc si a spus ca doreste sa mai doneze inca 20 milioane(2000lei). Nu a vrut sa se urce pe scena si a preferat sa ramana anonim. Prezentatoarea – Mihaela Craciun i-a laudat modestia.

Si astfel s-a incheiat noaptea caritabila, nu inainte ca organizatorii sa imparta insigne in randul publicului. Copiii, parintii, tinerii, studentii, trupele au plecat cu zambetul pe buze. Cel putin asa s-a vazut din locul in care stateam eu, aproape de iesire.

http://www.stiridebine.ro/concert-carit ... ver-church
dora

Return to ARHIVA EVENIMENTE