recompensarea absentei comportamentului

Moderators: camel, moderators

Postby stepacro » Mon Oct 05, 2009 5:32 am

Indraznesc sa intervin...
Spui ca un obicei faptul ca zgarie...ideea e ca acest comportament are o functie (copilul obtine ceva...), functie intretinuta, dupa parearea mea, de raspunsurile pe care el/ea le primeste. Daca nu reusesti sa identifici factorii premergatori comp agresiv, fii atenta la raspunsurile pe care voi le dati. S-ar putea sa ai placuta surpriza de a strange informatiile necesare in felul acesta, adica dupa raspunsurile voastre...
Am sa povestesc aici istoria unui adult cu autism care manifesta comportamnete agresive diferite, de la palme usoare pana la pumni....si eu mi-am furat-o si toata lumea care a lucrat cu el.... Omul (verbal, de altfel) avea o fixatie: adora panatalonii scurti si nu purta decat bermude. Acuma, vara era ok, dar in rest nu putea fi scos din casa in bermude...ca sa nu mai spunem ca mai existau si intalniri pe la medici, diversi alti specilaisti...era nasol si nu era in nici un caz normalizant sa merga in bermude si sacou...in fine... Iata secventa logica a comportaentului agresiv: intotdeauna dupa pranz, imediat dupa masa, lovea...procedura era ca era condus la el in camera...3 respiratii adanci...muzica de relaxare....si il invitam din nou la activitati..iar iesea, iar lovea....cred ca si de 50 de ori pe zi...era deja o situatie ce scapa de sub control...Bun, iata si explicatia: cam pe la ora 14 in programul lui era prevazuta o plimbare. Ca sa iasa la plimbare, avea nevoie de pantaloni lungi...ca sa nu iasa din bermude, a gasit solutia sa loveasca si o tinea asa pana pe la ora 16..dupa care era un ingeras....
A lucrat o echipa intreaga ceva timp sa identifice sursa agresiunilor...si iat-o...
Sper sa ajute cuiva istoria asta...mie personal mi se pare ca e vorba de ceva serios cu fetita ta de loveste sau zgarie atat de des. Exista ceva probleme senzoriale?
Always let your conscience be your guide...
stepacro

Postby zenobia » Mon Oct 05, 2009 10:04 am

interesanta povestea ta, stepacro.

da, exista mari probleme senzoriale si motorii. Isi foloseste mainile foarte putin, trebuie mereu ajutata (la imbracat, mancat, etc) si nu mai suporta nici un fel de prompt fizic (deci inclusiv prezenta noastra langa ea), desi nu se descruca singura...

Fetita mea nu se afla in spectrul autist, in afara de intarzierea severa de dezvoltare, are o apraxie motorie careia nu i-am gasit solutie. ABA a ajutat-o enorm pe partea cognitiva, dar nu poate face nimic pt problemele motorii, iar kinetoterapeuti pasionati si vizionari nu am gasit...
zenobia

Postby stepacro » Tue Oct 06, 2009 2:58 pm

Uite ce m-am gandit ca puteti face, draga Zenobia:
Puteti infasura in jurul incheieturilor de la mana ceva greutati....stii ca sunt benzile protectoare pentru tenismeni, de exemplu, puteti adauga cu grija si atentie mici saculeti cu nisip sau ovaz. Daca problemele senzoriale sunt mari, asa cum spui, le va respinge; cred totusi ca merita sa recompensati faptul ca va tine bratarile, chiar daca asta va presupune la inceput o crestere a comp agresive. Greutatile de la maini o vor ajuta sa-si constientizeze miscarile, sa-si situeze miscarile in spatiu. Si cred ca si la nivelul preciziei va avea rezultate mai bune. In aceeasi idee puteti sa va confectionati ceva care sa semene cu vesta proprioceptiva, adica o vestuta cu multe buzunare in bata careia sa introduceti desigur treptat mici greutati de nisip. Foarte important: la inceput recompensati chiar si cateva secunde cu "echipamentul", si bratarile si vesta trebuie sa fie foarte stranse, atat cat desigur o permite nivelul fiecaruia de sensibilitate. Ca sa fie eficace ele trebuie folosite in secvente pe parcursul unei zile...nu le lasam pur si simplu toata ziua....
Ca sa nu mai spun ca si la nivel academic o vor ajuta foarte mult, la scris-citit (desigur, acolo unde este cazul), ii vor da o mai mare stabilitate a mainii si o mai buna constientizare.
De asemenea, incearca sa introduci (atentie totusi la prea multe schimbari!) sarcini cu cosulete de tip Teacch...de exemplu, in momente febrile, cum este masa, sau atunci cand esti ocupata cu ceilalti copii...Pe langa faptu ca o vor ajuta sa se situeze mai bine in timp si spatiu, poti folosi si stimularea senzoriala ca atu. Habar n-am, poti incerca ceva de genul introducem nuci intr-un borcan de plastic...ceva ce tu stii ca ea accepta senzorial ca si texturi...

Apoi, o solutie foarte practica pt zgariatul pe fata, daca este cazul: pui o crema de fata dar foarte grasa; mainile vor aluneca....
Daca te hotarasti sa pui in practica ideile mele si ai nevoie de mai multe detalii, sunt aici....
Succes
Always let your conscience be your guide...
stepacro

Postby zenobia » Tue Oct 06, 2009 7:17 pm

stepacro, multumesc pt feedback. CU greutati am incercat in anii trecuti, dar nu le-a suportat. am incercat si vesta, dar recunosc ca n-am insistat. Poate reluam.

Nu stiu exact ce este cosuletul Teachh, poate vrei sa dezvolti. Te referi la o activitate care s-o ocupe manual?

Acum ne-am apucat de exercitii de tip heavy work: impins/tras greutati, etc.

Legat de zgariat, am ajuns la concluzia importanta ca o deranjeaza enorm proximitatea noastra fizica, asa ca incercam sa pastram fata de ea o distanta care sa-i fie safe. Iar cand ne apropiem, o recompensam pt ca NU zgarie.

Cat despre crema impotriva zgariatului...ne-am gandit si noi sa ne bandajam (ba pe noi, ba pe ea), dar am realizat ca sunt solutii tranzitorii, care nu rezolva problema.

Oricum, vestea buna este ca primele incercari de recompensare a absentei comportamentului disruptiv chiar functioneaza. Sper sa reusim sa marim intervalele! :)
zenobia

Previous

Return to ABA APLICATA