Scientific American

Moderators: camel, moderators

Scientific American

Postby jumbo » Wed Mar 03, 2004 7:16 pm

A aparut pe piata un numar special din revista Scientific American nr 1 / 2004 intitulat “Creiere mai bune – cum ne vor imbunatati neurostiintele”.

Sunt articole de interes cu referiri tangentiale la autism, la medicamentul Ritalin sau la imagistica cerebrala.
Stiati de pilda ca deceniul trecut a fost “deceniul creierului” iar cel actual este “deceniul comportamentului” ?
In numarul viitor revista va avea un capitol denumit “Descifrarea schizofreniei”
Am remarcat un subtitlu: “Genele nu sunt echivalente cu soarta. Creierul nostru este produsul genelor, al mediului si intamplarii care actioneaza de-a lungul unei vieti intregi”.
Nu sunt articole atat de greu de citit si arunca o lumina interesanta asupra dezbaterilor existente in lumea stiintifica referitor la terapii, medicamente, neurologie, bioetica, in legatura cu maladiile psihice, stres, depresii sau performante intelectuale superioare pentru oamenii obisnuiti.
Revista costa 80.000 lei.
Nascut: Ianuarie 1998.
Diagnostic: note autiste, hiperkinezie.
jumbo

Postby dominique » Wed Mar 03, 2004 9:29 pm

Jumbo, si o precizare: revista se gaseste la chioscul de ziare, in limba romana?
dominique

Postby jumbo » Thu Mar 04, 2004 8:35 am

Inr-adevar, revista este in limba romana si se gaseste la chioscuri.
Nascut: Ianuarie 1998.
Diagnostic: note autiste, hiperkinezie.
jumbo

Return to ARTICOLE VECHI