deficit atentional

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby dora » Sat Apr 15, 2006 9:41 am

Multumim, anamari !
Deficientul se atentie se compenseaza cu un surplus de suflet...
Stiam eu ca unii oameni sufera de prea mult suflet, dar n-am banuit ca sunt atat de multi...
Si ca exista locuri magice in care se intalnesc si spun povesti...
Mai zi din cand in cand...
dora

Postby anamari » Sun Apr 16, 2006 3:13 am

multumesc Dora...

in ultimul timp am tot dat cu bata-n balta si nu prea aveam o parere buna despre mine, da' uite ca tot is si eu buna la ceva...
anamari

Re: deficit atentional

Postby Ionut12 » Thu Jul 13, 2006 7:22 pm

anamari wrote:pe scurt:sunt o mamica romanca stabilita in US. am 3 copii...
diagnosticul meu:deficit atentional de tipul 1- neatent (fara hiperkinezie)....
dianosticul baiatului cel mare(12 ani, clasa a 5a) -deficit atentional de tipul 1- neatent (fara hiperkinezie)....
ceilalti doi copii sunt prea mici pentru un diagnostic....

....

Buna ziua la toti!

Este timpul vacantei,a relaxari si a incarcarii "bateriilor" , imi cer scuze si rog sa-mi fie permis sa vin si eu cu o intrebare rugaminte , si anume : stie cineva dintre forumisti unde ( intitutii medicale) si cine ( medici psihologi,etc) face si atesteaza in Romania teste AD/HD sau mai exact ADD ( deficit atentional in cazul meu fara hiperkinezie )pentru adultti?

Multumesc mult ,anticipat, pentru eventualele raspunsuri.

Doresc o vara placuta tuturor!

Ionut
Ionut12

Postby anamari » Thu Jul 20, 2006 6:04 am

Ionut,

eu am fost diagnosticata in US. chiar si aici nu se stiu asa multe despre ADD la adulti- intr-un timp se credea ca o data cu varsta problemele legate de deficit atentional dispar....iar deficitul atentional de tip 1 e chiar si mai greu de diagnosticat, deoarece lipseste partea hiperactiva.

Eu iti recomand un psiholog de copii, ideea e sa discuti cu parintii tai si din ceea ce iti amintesti tu sa poti schita anumite probleme pe care le-ai avut in copilarie si care pot fi atribuite ADD, si apoi sa le discuti cu un psiholog care are ceva experienta macar in diagnosticul copiilor...
Daca se verifica un diagnostic de ADD in copilarie si inca mai ai probleme ca adult inseamna ca ai descoperit radacina problemei...

in alta ordine de idei probleme precum depresia sau anxietatea sunt deseori corelate cu ADD la adulti /plus ca simptomatica e similara- cineva cu depresie severa va avea probleme de organizare, concentrare, memorie...
pe pagina lui Sari Solden e un test pt. ADD fara hiperkinezie- e facut in special pt. femei, dar cred ca poate fi folosit la un mod mai general-poate ajuta www.sarisolden.com.

succes.
Alex 1993 -deficit atentional, intarziere de limbaj(recuperata)
anamari

ADD adulti

Postby Ionut12 » Fri Jul 21, 2006 2:02 am

anamari wrote:Ionut,

eu am fost diagnosticata in US. chiar si aici nu se stiu asa multe despre ADD la adulti- intr-un timp se credea ca o data cu varsta problemele legate de deficit atentional dispar....iar deficitul atentional de tip 1 e chiar si mai greu de diagnosticat, deoarece lipseste partea hiperactiva.

Eu iti recomand un psiholog de copii, ideea e sa discuti cu parintii tai si din ceea ce iti amintesti tu sa poti schita anumite probleme pe care le-ai avut in copilarie si care pot fi atribuite ADD, si apoi sa le discuti cu un psiholog care are ceva experienta macar in diagnosticul copiilor...
Daca se verifica un diagnostic de ADD in copilarie si inca mai ai probleme ca adult inseamna ca ai descoperit radacina problemei...

in alta ordine de idei probleme precum depresia sau anxietatea sunt deseori corelate cu ADD la adulti /plus ca simptomatica e similara- cineva cu depresie severa va avea probleme de organizare, concentrare, memorie...
pe pagina lui Sari Solden e un test pt. ADD fara hiperkinezie- e facut in special pt. femei, dar cred ca poate fi folosit la un mod mai general-poate ajuta www.sarisolden.com.

succes.

Doamna Anamari,

Multumesc pentru raspunsul dat.Problema mea este ca avand de la varsta prescolara dislexie cu simptome ADD 1, acum la 43 de ani situatia este mai "dificila".Sant cetatean finlandez de origine romana de prea multi ani http://www.romanians-fi.info/ro/index.p ... &Itemid=39 si chiar daca stapanesc la perfectie limba finlandeza , dupa testele date nu am primit diagnoza scrisa ci doar verbala!!! pe motiv ca testele sant concludente doar cand sant date in limba materna!?Si aici in Finlada http://www.adhd-liitto.fi/english.html ADD-ul si chiar AD/HD sant cosiderate niste "boli la moda", chiar si unii pshihiatri finlandezi sant de aceeasi parere.In afara de faptul ca in momentul de fata ma zbat din greu cu viata de zi cu zi ( chestia cu misterul din fata frigiderului este cotidiana ) imi este teama pentru copii mei ,fata 13 si baiatul 10 care nu mi-au dat motive de ingrijorare dar clasa aIVa a baiatului a fost mult mai greu de trecut decat precedentele.As fi dorit unele sfaturi pentru ADD-ul meu. Ar fi multe de scris dar nu vreau sa deranjez prea mult ,poate mai revin, am inteles ca santeti in curs de a va schimba domiciliul. Va urez succes.

Cu multumiri va urez o vara placuta in continuare.

Ionut

PS. Nu am gasit testul pe pagina lui Sari Solden :( Daca doriti puteti sa-mi scrieti direct la jeanvalj@gmail.com
Ionut12

Postby anamari » Fri Jul 21, 2006 4:47 am

ok, acum inteleg ceva mai mult.... :)

1. Banuiesc ca lipsa unui diagnostic in scris e un impediment in obtinerea medicatiei adecvate. Oricum, un diagnostic verbal indica macar unde e problema.
Faptul ca un test care implica o evaluare a competentei intelectuale functie de competenta verbala (banuiesc ca este vorba de un astfel de test) nu e relevant atunci cand limba de testare nu e cea materna mi se pare intemeiat. Desi nu e exclus ca cineva sa vorbeasca o limba straina la fel de bine ca un nativ, adevarul e ca majoritatea strainilor nu vor stapani niciodata limba de adoptie la fel ca un nativ-cu toate subtilitatile. Ca urmare competenta lor verbala in limba de adoptie poate fi influentata de alti factori care nu tin de loc de competenta intelectuala, dislexie samd....
Pe de alta parte insa, ar trebui sa fie un posibil un diagnostic ocolindu-se astfel de teste.
2. Probabil ca baiatul tau are mai multe sanse sa obtina un diagnostic oficial-daca e cazul. O data pentru ca in majoritatea tarilor copiii sunt mai usor de diagnosticat (nu stiu exact situatia din Finlanda dar presupun ca nu difera chiar asa mult). In plus -daca el e nascut in Finlanda nu ar trebui sa se mai puna problema competentei lingvistice-chiar daca sa presupunem e bilingv.
In cazul meu diagnosticul fiului meu a cantarit , spun eu, destul de mult ....

3.http://www.sarisolden.com/checklst.html -asa cum am spus, ea are in vedere in special femeile, dar pentru ADD de tip 1 e unul dintre cele mai relevante teste. Cred ca are o forma mai lunga si mai generala in cartea ei, si daca-mi aduc aminte cand gasesc cartea(acum e in cutii) o scanez si ti-o trimit.
Alex 1993 -deficit atentional, intarziere de limbaj(recuperata)
anamari

Previous

Return to AFECTIUNI ASOCIATE