un articol interesant despre ADHD-romaneste

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

un articol interesant despre ADHD-romaneste

Postby adinac » Thu Mar 09, 2006 12:52 am

Dumnezeu mi-a vorbit ! Atunci m-am nascut .
adinac

Postby vali » Thu Mar 09, 2006 8:28 am

Interesant articol, a mai fost acum 2 saptamani pe Discovery Channel o emisiune care trata acelasi subiect. Era vorba de tratarea unor copii cu hiperactivitate in America cu unele medicamente, care au efect pe moment si care dau dependenta in timp. Pana la urma mesajul era in sensul renuntarii la medicamente in favoarea unor terapii care au dat rezultate mult mai bune.
vali

Postby anamari » Fri Apr 07, 2006 4:45 pm

scuze ca intervin, dar nimic mai ne-adevarat ca acest articol...
eu stiu cel putin doi copii care traiesc in Japonia si au un diagnostic de add....si beneficiaza de doctori specializati, medicatie samd-deci nu sunt singurii...

apoi ritalinul are aceasi efecte la adulti ca si la copii-doar ca intr-o doza controlata in cazul unei persoane cu deficiente neurologice ca add reactia va fi, desigur , diferita fata de o persoana fara aceste deficiente...

cat despre terapii comportamentale, acestea sunt recomandate impreuna cu medicatia-daca posibil.medicatia in sine este o solutie de moment in sensul ca nu ofera o cura a add, doar o ameliorare a simptomaticii care inlesneste celelalte strategii

ca mamica de copil cu add , care e ea insasi add, astfel de articole ma intristeaza ... pentru ca nu sunt cercetari relevante in ceea ce priveste medicatia(si eu si baiatul meu luam o variant de ritalin si sigur ca ma intereseaza orice cercetare relevanta privind efectele secundare samd ale unei medicatii de durata), dar oamenii astia nu stiu ce vorbesc...
anamari

Postby shakalu » Wed Apr 12, 2006 11:55 pm

anamaria , nu este cazul sa te alarmezi prea tare - fii atenta despre ce ani se vorbeste in bibliografia articolului respectiv :)... ce dreaq ,suntem romani si atunci cand scriem sau traducem articole ... :))
shakalu

Postby anamari » Thu Apr 13, 2006 6:06 pm

shakalu
din nefericire am citit multe articole curente , americane , pe aceeasi nota...

cel mai tare ma eneerveaza cele care sustin ca ad/hd e un fel de boala inventata de parintii cu copii lenesi si obraznici ca sa-si scuze lenea persoanal -cum ca nu se ocupa de copii....

scuze pentru ton, sunt intr-un moment cand le "simt" ca si atac la persoana mea si a lui alex...dar voi trece si peste asta...
anamari

Return to AFECTIUNI ASOCIATE