faragluten si cazeina

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

Postby simina2 » Fri Jan 05, 2007 11:57 am

Emil_c multumesc mult pentru site-urile indicate...este f important pt mine ca sunt traduse.... :D

Ce stii despre dieta fara cazeina si fara gluten...unde gasim asa alimente...?
Eu am incercat sa ma descurc singura acum 2 ani cu aceasta dieta ...copilul s-a linistit...dar nu am putut sa-i ofer alimente fara cazeina si fara gluten pe termen lung...si am revenit la alimentatia normala...desi el inca refuza laptele sub orice forma...
Poate a gasit cineva asemenea alimente/cu destinatie precisa... la noi in tara?
simina2

Postby emil_c » Fri Jan 05, 2007 5:58 pm

uite ce am gasit eu - http://www.kaboo.ro/info/alimente-fara-gluten.html

- nici noi nu prea ne-am tinut de asta - desi nici andrei nu foloseste asa multe lactate si paine - de aceea ar fi necesare analizele -

Apoi - aici cel putin - daca intri intr-un magazin naturist sunt puse deja etichetele fara gluten - oricum e bine de stiut care cereale contin si care nu gluten - apoi caseina e in lapte si produse lactate.

Eu am scos mai demult dieta fara gluten de la boala celica - dar nu am mai dat de sursa si nu mai am chef sa o caut -

"DIETA FARA GLUTEN

Complexitate: foarte redusa
Dieta fara gluten reprezinta tratamentul medical prescris pentru bolile cu intoleranta la gluten, precum boala celiac si anumite tipuri de dermatita. Raspunsul sistemului imunitar, la persoanele cu intoleranta la gluten, in cazul ingerarii acestuia, este reprezentat de probleme, la nivelul intestinului subtire.

Avand in vedere aceste elemente, trebuie tinut seama ca dieta fara gluten trebuie sa se transforme intr-o realitate pe tot parcursul vietii, pentru cei suferinzi. Cu toate acestea, nu se recomanda inceperea regimului, inaintea unei diagnosticari clare cu bolile sus amintite, deoarece inceperea dietei mai devreme ar putea face diagnosticarea ulterioara mult mai dificila. Astfel, pentru o persoana care a inceput dieta fara gluten de mai mult timp, desi sufera de una dintre boli, testele ar putea iesi negative.

Dieteticienii ofera urmatoarele linii directoare, pentru persoanele care trebuie sa urmeze o alimentatie lipsita de gluten. Aceste linii directoare sunt in conformitate cu informatiile referitoare la Dieta fara Gluten, publicate de catre Asociatia Dietetica Americana, in 2000.

Urmatoarele cereale si alimente sunt permise:
- Hrisca
- Orez
- Porumb
- Cartofi
- Tapioca
- Fasole
- Soia
- Quinoa
- Mei
- Faina din nuci

Urmatoarele cereale contin gluten si nu sunt admise:
- Grau
- Secara
- Orz
- Ovaz (desi gradul de pericol este mai mic, mai ales pentru un consum moderat)

Urmatoarele ingrediente se afla sub semnul intrebarii, si nu ar trebui consumate, decat dupa o verificare serioasa a continutului, care poate avea derivate din cereale interzise:
- Sirop de orez brun (contine si orz, in mod frecvent)
- Colorant caramel
- Dextrina (de obicei din porumb, dar poate fi derivata si din grau)
- Faina de cereale
- Proteina vegetala hidrolizata (PVH), proteina vegetala sau proteina vegetala texturata (PVT)
- Malt sau aroma de malt (de obicei facut din orz, se poate consuma numai daca e din porumb)
- Amidon alimentar modificat
- Mono- & bi-gliceride (numai in produsele uscate)
- Arome naturale si artificiale
- Sos de soia (multe feluri de sos de soia contin grau)"

Practic - exista paste din faina de porumb sau orez - lui Andrei ii plac
Faina din astea - cam la pret de 4 ori cat una obisnuita de grau - trebuie mers la un magazin naturist. Cu lactatele e mai dificil - se spune ca si proteina de soia, fiind foarte apropiata de caseina ar fi neindicata...

Problema e ca asa - orbeste - mergi la noroc - Andrei de exemlpu nu are probleme digestive - desi evita unele alimente

- E nevoie totusi de un medic si teste - zic eu - dar medicii - cel putin cei pe care i-am contactat eu - sunt atotstiutori. Cu toate ca cel din ungaria a muscat-o - sa zic asa - desi e neurolog la unul din cele mai mari spitale din budapesta. (Sau noi am muscat-o - si acolo parerile-s impartite...)
La unii functioneaza la altii nu, ca si orice defapt....

Numai bine va dorim si sper Simina ca tu nu ma vezi atat de amarat - sincer eu nu am observat sa fiu...:D

Salutari tuturor
Andrei – n. 12.06.2000
Autism usor, atipic (sau nu)
emil_c

Postby Armina » Sat Jan 06, 2007 12:29 pm

Emil,sincera sa fiu eu te-am vazut intotdeauna un tatic vesel si optimist si sper sa ramii tot asa de dragul lui Andrei,atitudinea noastra ii ajuta enorm pe copiii nostri.Mari se referea poate la amaraciunea ta pe sistemul medical care e o alta poveste.Sa speram ca anii care vor urma si intrarea in UE vor mai aduce ceva schimbari pe planul mentalitatilor in sistemul medical si de invatamint romanesc pentru ca din perspectiva mea diferenta dintre cele doua" lumii"nu este decit una de mentalitati.La multi ani si numai bine lui Andrei in 2007!
Armina

Postby bi » Sat Jan 06, 2007 11:00 pm

Buna,
in leg cu alimentatia.
Emi al meu refuya orice legat de carne, chiar si ciorba de carne, din care lui ii dau doar yeama.
Din cand in cad parca mai manaca pateu pe paine, supa(doar zeama) si f rar cate o gurita de salam.
Oul cu sughituri.
In rest sa ii dai cartofi, lactate (dar nu lapte dulce), fructe f multe si in genere legume.
Aveti vreo parere legata de acest aspect?
bi

Postby dora » Tue Jan 09, 2007 8:57 am

Bi,
e greu de stabilit o linie, nimeni nu stie exact cat trebuie sa insiste si cand sa renunte...copiii sunt atat de diferiti...
Vladut nu manca deloc mancare gatita...Cand l-am dus la centru ni s-a spus categoric sa-i ducem mancare gatita, supa si felul doi, cu sau fara carne...Asta manca la pranz... daca manca, bine, daca nu, nu....in rest sucuri si recompense...
prima luna a fost de cosmar, a slabit...dar apoi a inceput sa manance tot din farfurie...
la gradinita mananca tot, peste tot mananca ce i se pune in farfurie...mai face mofturi uneori, dar e normal...
Mi-e greu sa cred ca eu as fi avut taria si consecventa sa-i pun in fata o luna de zile mancarea gatita...
ma gandeam sa le pui pe fete sa stea cu el la masa, timp de o luna si masa sa faca parte din program
dora

Postby simona » Wed Jan 10, 2007 11:23 am

Bernard Rimland a murit de cancer pe 21 noiembrie 2006. https://www.autismwebsite.com/ari/about ... london.htm
simona

Return to ALIMENTATIE, DIETE