analiza pt intoleranta la alimente

Moderators: camel, jumbo, shakalu, dora, Milena, dominique, moderators

analiza pt intoleranta la alimente

Postby fag10 » Sat Aug 09, 2008 6:31 pm

Dragii mei parinti,
copilul meu mananca f putine feluri de mancare, cateva tipuri de fructe crude si legume deloc. Medicul mi-a recomandat sa-i fac analiza pt intoleranta alimentara.
Rugamintea mea este daca cineva dintre d-vs ati facut copiilor aceasta analiza, in ce consta, cam cat costa, unde se face si cam ce se afla in urma acestei analize.
Va multumesc.
fag10

Postby somalezu » Sat Aug 09, 2008 7:05 pm

Stiu ca ating un topic fierbinte aici, sper sa nu agresez pe nimeni - e bine sa discutam pentru a clarifica lucrurile.

Am participat la o discutie scurta despre testul de intoleranta alimentara despre care tot aud ca se face prin Ro. Cativa copii ai parintilor cu care am stat de vorba au facut acest test si au primit ca raspuns o lunga lista de alimente "interzise". Multe din acele alimente erau alimentele pe care copii le mancau sau chiar le preferau.
Am fost frapat de modul in care se dadea "rezultatul" asa ca am facut o scurta investigatie pe net. Pe scurt - testul consta in prelevarea de sange si amestecul acestuia cu extrase din vreo 100 de alimente (de la faina la curcan si ton) apoi observarea la microscop a aspectului celulelor. Eu unul nu sunt convins.

In schimb netul e plin de avertismente in privinta acestui test : http://www.quackwatch.org/01QuackeryRel ... /cyto.html

Inteleg principiul intolerantei la gluten (si stiu ca exista o boala recunoscuta dpdv stiintific). De aici pana la intoleranta la curcan si depistarea ei in procedeul descris mai sus .. e cale lunga.
Asa ca am rezerve in privinta testului asta cytotoxic (de altfel il gasesc cam empiric..).
Evident, ca parinti nu putem ignora unele posibile terapii. Insa aveti grija in privinta testului asta - mie nu-mi miroase prea bine (am vazut destule chestii similare si in alte domenii - spre ex l-am cunoscut pe A. Sapse si experimentele lui cu celule stem; am si amici care au batut drumul pana in Mexic pt tratamentul ala ... nu am cuvinte sa descriu indignarea mea
fata de astfel de activitati).
Daca testul in sine nu este demonstrat stiintific si daca se intampla ca rezultatele lui sa nu fie corecte pentru unii din copiii nostri, riscam sa pierdem mult eliminand din putinele lucruri care le plac copiilor nostri.
Va recomand sa fiti prudenti in legatura cu testul asta si macar sa cautati mai multa documentatie despre exact acest test si, daca il faceti, sa repetati analiza saptamana viitoare,declarand un alt nume (sau la un alt centru de test .. ca au aparut destule in ro).
somalezu

Postby somalezu » Sat Aug 09, 2008 7:13 pm

Citat din link-ul de mai sus : "These actions greatly stopped the blatant marketing of cytotoxic testing, but some practitioners still use the test. If you encounter a practitioner who claims that testing blood preparations with large number of food extracts is a useful diagnostic procedure, avoid further contact with that practitioner and report the matter to state licensing authorities.".

Traducere aproximativ : (despre situatia in state a acestui test): actiunile autoritatilor au oprit marketing-ul agresiv al testului cytotoxic, insa unii medici inca il mai recomanda. Daca intalniti un medic care pretinde ca testarea amestecurilor de sange cu alimente este utila ca procedura de diagnostic, evitati pe viitor orice contact cu acel medic si raportati aceasta chestiune autoritatilor statului care se ocupa de dreptul de libera practica al medicilor.
somalezu

Postby mihaela77 » Sun Aug 10, 2008 6:08 pm

fag10,mihaita mananca absolut orice fel de aliment,si ne-a fost recomandata aceasta analiza de dr naghiu,deoarece,mihaita,este foarte agitat,foarte energic,cred ca medical este hiperkinetic;analiza se face la un centru medical in bucuresti,de altfel singurul loc din tara am inteles,si costa intre 150-200 euro,noi suntem programati saptamana viitoare pe 15 august,mai multe detalii o sa iti pot da,dupa ce facem analiza!pana tunci sa auzim de bine....o sa iti trimit un pm,cu datele de contact ale clinicii!
mihaela77

Postby fag10 » Sun Aug 10, 2008 6:46 pm

Va multumesc tuturor pt informatii, astept noutati dupa efectuarea testului. Numai bine.
fag10

Postby mihaela77 » Fri Aug 22, 2008 8:36 am

fag10,am facut analiza pt intoleranta la alimente..se ia o proba de sange,costa 145 euro la cursul zilei...iar in urma ei poti afla care sunt alimentele,care i-ar putea face rau...ca si comportament,sincer daca ma intrebi acum,cred ca au fost niste bani aruncati pe geam....ca sa mi se spuna sa nu ii mai dau banana,ardei ,piersica si porumb....care oricum mihai nu prea le manca...o data la 2-3 saptamani....acum depinde pt ce ti-a recomandat-o baietelului tau....daca te mai pot ajuta cu ceva sun tprin zona...pana atunci numai bine

http://paul-mihaita.blogspot.com
mihaela77

Postby dora » Fri Dec 18, 2009 12:24 pm

Investigaţii biomedicale necesare în autism pentru a identifica posibilii factori cauzali.

Evaluarea tulburărilor metabolice în autism

Testarea acizilor graşi din hematii
Aminoacizii urinari
93 sensibilităţi alimentare IgG mediate
Examinarea microbiologică extinsă a fecalelor
Testarea permeabilităţii intestinale
IgA salivar
Profilul funcţional hepatic
Homocisteina serică
Criptopiroli urinari
Testare serică pentru Zn, Cu, Acid folic, B12, B6, Mg.
Analiza minerală a firului de păr pentru urmărirea nutriţiei şi a metalelor grele
Activitatea glutation peroxidazei eritrocitare
RAST test pentru alergiile alimentare mediate prin IgG si IgA
Serologie celiacă
Serologie streptococică pentru auto-anticorpi anti streptococ
Teste genetice ex: Sindromul X Fragil
http://www.naturalbrainfitness.ro/aplic_autism.html
dora

Re: analiza pt intoleranta la alimente

Postby camel » Thu Jan 05, 2017 12:30 am

Se poate face o analiza pentru intoleranta la 221 alimente prin laboratoarele Bioclinica, care recolteaza proba de sange si trimite in Franta
la Laboratoire (CERBA) Biopredix. La rezultate apar aceleasi date, ordonate o data alfabetic, o data ca "intensitate" , o data pe grupe ( cereale cu gluten, cereale fara gluten, legume, fructe, lactate. carne, peste si fructe de mare, ierburi si seminte etc). Costa 1207 lei. In mod normal cam o luna dureaza primirea rezultatelor de la recoltarea sangelui. Sunt scrise in franceza, dar la final cei din Romania au atasat traducerea celor 221 alimente. Barele orizontale violet arata ca exista intoleranta, dar in interval normal <23, barele orizontale gri arata ca exista intoleranta "la limita" intre 24 si 29, iar barele orizontale portocalii arata ca exista o intoleranta mare >=30...clasificarea este pe baza de IgG..
camel

Return to INFORMATII MEDICALE